Maďarsko
Jak překonat strach z migrantů? Jít s nimi na procházku
06.11.2017 20:45
Procházka s průvodcem zaměřená na muslimskou obec v Budapešti a její mešity se stala populární mezi Maďary jako způsob, jak překonat obavy zrozené z bouřlivé vládní kampaně proti migrantům. "Musím říci, že procházka 'Muslimové mezi námi' je nejoblíbenější," řekla Anna Lenardová z cestovní kanceláře Setamuhely (Budapest Walkshop), nabízející tři desítky různých výletů, od krás místní architektury a přes kulturní stánky po muslimskou a židovskou komunitu.
Když před třemi lety s muslimskou procházkou začínala, zajímalo se o ni jen pár lidí. Nyní ji absolvuje na 80 lidí měsíčně.
"Většina lidí se s muslimy v životě nesetkala. A to spolu s tím, co slyší každý den v médiích, způsobuje v běžném životě spoustu napětí a stresu. Myslím, že to je hlavní důvod, proč se teď lidi jen hrnou," uvedla. Většina zájemců o čtyřhodinové putování má podle ní vysokoškolské vzdělání, ze dvou třetin jde o ženy.
Maďarská muslimská komunita podle odhadů čítá zhruba 40 tisíc lidí. Rozrostla se za migrační krize v roce 2015, většina z místních muslimů ale přišla už dříve studovat na maďarských univerzitách. Přestože za vrcholící krize přišly přes Balkán stovky tisíc migrantů, většina odešla do bohatších částí západní Evropy.
Nicméně podíl lidí považovaných za xenofobní a nesoucích nelibě přistěhovalce z ciziny podle údajů agentury Tárki během letoška přesáhl 60 procent. Během dvou let stoupl o 19 procentních bodů.
Při muslimské vycházce se typická skupina asi 30 lidí nejdříve podívá do malé mešity skryté ve starém bytě, kde se muslimové před návštěvníky modlí. Další zastávky na trase zahrnují muslimské obchody a největší budapešťskou mešitu, která se nachází v bývalé kancelářské budově.
"Velice se zajímám o vše multikulturní a o kultury a náboženství mezi námi," uvedla psycholožka Nauszika, která nechtěla sdělit celé své jméno.
"Je to nejlepší způsob, jak se zbavit obav, když se začnete vyptávat někoho, koho se bojíte," tvrdí průvodkyně a odbornice na Afriku Marianna Karmanová, která sama konvertovala k islámu. "Tito lidé se rozhodli vyrazit na procházku, protože chtěli mluvit o problému. Chtějí bojovat proti svému strachu."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.