Minulý týden vyplula směrem ke Gaze flotila šesti lodí s aktivisty a deseti tunami pomoci. Cíle byly dva - "prorazit" izraelskou blokádu a předat Palestincům stavební materiál a další věci. Nikdo nečekal, že to skončí tragicky.
"Probírali jsme různé scénáře co může nastat. Ten nejhorší scénář, kteří organizátoři - my jsme byli novináři, tedy pozorovatelé - očekávali byl, že dorazíme někam poblíž Gazy, tam nás zablokují izraelské lodě, donutí nás doplout do Izraele a tam aktivisty pozatýkají a vyhostí," rekapituluje novinář na volné noze Zdeněk Lokaj. Ten s Palestinci udržuje vztahy a o Blízkém východě občasně přispívá do různých médií. Loni například v MF Dnes vyšel jeho rozhovor se šéfem palestinského hnutí Hamas Chálidem Mišalem.
Lokaj byl jedním ze čtyř Čechů, kteří se plavili na jedné z lodi. Dalším byli režisér Alexandr Vojta, reportér České televize Petr Zavadil a kameraman Jan Línek. Petr Zavadil popisuje, že byl na kapitánském můstku, když Izraelci rádiem hlásili, že "lodě vstupují do válečné zóny, pokud nezměníte kurz, použijeme všechny prostředky". Pak prý bylo ticho a najednou přišel zásah. Loď s novináři byla obsazena velice rychle, Izraelci prý používali i něco jako kuličky na paintball. Jedna zasáhla Lokaje do boku.
ČTĚTE TAKÉ: Turecký organizátor flotily má v Gaze velké plány
"Nic, co následovalo po zásahu bych od Izraelců v žádném případě nečekal. Byl jsem na naší lodi asi jediný, kdo se jich celou dobu zastával," vypráví Zavadil. "Třeba, podepsali jsme prohlášení, že jsme novináři a že nemáme z aktivisty nic společného. Nebrali ohledy na nic. Presskarty? S těma se jděte vycpat. Neskutečně hnusně se chovali i v přístavu. Bylo to pro mně šokující."
Okleštěná práva
Čtyři Češi byli spolu s aktivisty doprovozeni do Izraele, kde byli zadrženi. To, že jsou novináři nikdo neřešil. Měli podepsat dokument, že nezákonně vnikli na území Izraele a souhlasit s deportací. Jan Línek podepsal, což mimo jiné znamená, že nebude smět deset let do Izraele, a mohl odletět domů. Ostatní podepsat odmítli. Argumentovali tím, že do Izraele byli zavlečeni, takže na jeho území nemohli vniknout nezákonně. Zadržení také nesměli nikomu zatelefonovat, na což podle letáků, které dostali, měli právo.
Zdeněk Lokaj si ztěžuje i na pomoc českých úřadů. "Pan konzul Dušan Králík, který přijel se snažil vystupovat velice korektně, nicméně mně překvapilo, že nebyl vůbec na tu věc připravený. Nevěděl, jak se ty věci právně řeší. Žádali jsme ho o právní radu v té situaci, jak máme postupovat. Dočkali jsme se jediné rady: podepište," popisuje Lokaj.
Nakonec Izraelci i díky mezinárodnímu tlaku byli nuceni ustoupit, takže ti, co vydrželi zřejmě nedostanou zákaz vstupu do Izraele. Nicméně je samozřejmě otázka, zda jim budou vydána víza, když o ně požádají. "Při odjezdu jsme museli podepsat okleštěnější dokument, ve kterém už nebyl zákaz vstupu. Já jsem navíc nad svůj podpis připsal ‚under protest‘ ("s výhradami", pozn. red.), což nám poradili nějací právníci, kteří se tam objevili," dodává Zavadil.
Bude odškodnění?
Zdeněk Lokaj vypráví o tom, jak jej překvapil přístup k incidentu předsedy senátu Přemysla Sobotky. Ten byl zrovna v Izraeli na návštěvě a o české novináře se nijak zvlášť nezajímal. "Zatímco všem kolegům ze zahraničí se dostávalo maximální podpory od ambasád, do vězení přijeli i výše postavení diplomaté, dostalo se jim podpory od jejich vlád ve formě nějakých nót a protestů, tak my jsme byli v unikátní situaci. Za našeho pobytu ve vězení přijel do země předseda senátu, který se o nás vůbec nezajímal," říká Lokaj.
ČTĚTE TAKÉ: Mezi oběťmi izraelského zásahu byl jeden Američan
ČT protestuje proti postupu Izraele vůči Čechům
Přemysl Sobotka označil pokus o "proražení blokády" za plánovanou provokaci pod záminkou humanitární pomoci v čemž má do jisté míry pravdu. Za toto prohlášení jej ocenil izraelský prezident Šimon Peres. Mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda tvrdí, že prohlášení předseda senátu s ministerstvem nekonzultoval. Podobně prý neproběhla ani žádná debata o zadržených Češích. Česká republika nevydala žádné separátní prohlášení k incidentu - připojila se k odsouhlasenému prohlášení ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonové. Ta odsoudila použití násilí a vyjádřila lítost nad ztrátou životů.
Česká televize tvrdí, že žádala ministerstvo zahraničí zaslání protestní nóty Izraeli. "My jsme do této chvíle (do pátku, pozn. red.) žádnou takovouto žádost od České televize neobdrželi," říká Kanda. "Musíme se nejdřív seznámit s tím, co se tam stalo, s výpověďmi těch lidí, musíme zjistit, co jim bylo upřeno, abychom mohli nějakou nótu, pokud to bude nutné, vydat." Kanda nesouhlasí s kritikou pomoci zadrženým Čechům. Podle něj "úřad hájil zájmy našich lidí stoprocentně".
A konečně, nikdo neví, jak to bude se zadrženou technikou. Čechům byly zabaveny kamery, fotoaparáty a další vybavení, přičemž prý před vyhoštěním nikdo neřešil, co se s jejich věcmi stane. To alespoň tvrdí Zdeněk Lokaj. Mluvčí ministerstva Filip Kanda říká, že "náš úřad v Tel Avivu to má pod kontrolou a má od nich informace o tom, co jim bylo zabaveno, o které věci přišli". Dokonce prý podle něj se Izraelci snažili nějaké věci už poslat, ale "došlo ještě ke zmatku".
Zdeněk Lokaj ovšem tvrdí, že o ničem takovém neví. Včera proto telefonoval na právní odbor ministerstva zahraničí, aby mu poradili co má dělat: "Hovořil jsem ještě s právním odborem ministerstva zahraničí, první pracovník se mi doslova vysmál, jeho šéf pan Dufek mi odpoledne doporučil, abych se obrátil na konzulární oddělení. Tam volal předtím můj právník, kterému řekli, že si s takovou situací nevědí rady. Nikdo neví, co s tím: mám jít na českou policii, mám se obrátit na izraelskou policii, nebo mi pomůže ministerstvo zahraničí?"
Rozhovor se Zdeňkem Lokajem přinese on-line deník TÝDEN.CZ v sobotu v 15.00.
Foto: ČTK/AP