Diskuze
Jednání o brexitu se posunula. Zejména v otázce bezpečnosti
31.08.2018 15:06
Vyjednávači EU a Británie tento týden pokročili v diskusích o podobě budoucí spolupráce v oblastech, jako je vnitřní i vnější bezpečnost po brexitu. Novinářům to řekli šéfové vyjednávacích týmů obou stran Michel Barnier a Dominic Raab. Podle zástupce britské strany je Londýn připraven k co nejambicióznější dohodě, jde totiž o bezpečnost britských i evropských občanů.
Ve chvíli, kdy Británie přestane být členskou zemí a zůstane mimo schengenský prostor, bude mít partnerství týkající se vnitřní bezpečnosti čtyři základní pilíře, vysvětlil Barnier. Zmínil efektivní výměnu informací, spolupráci policejních složek, soudní spolupráci v kriminálních otázkách a partnerství v boji s praním špinavých peněz a financováním terorismu.
Návrhy, se kterými přišla britská strana, podle něj obsahují záruky ochrany základních práv a uznání role unijního soudu jako konečného arbitra v otázkách souvisejících s právem EU. "Nyní musíme prodebatovat, jak to konkrétně uvést do praxe," dodal Barnier.
Zástupce britské strany Raab upozornil, že má pro právní pohled a principy evropské strany pochopení, Londýn však směřuje k ještě ambicióznější kooperaci. "Základem je, že chceme zachovat co nejvíce operační spolupráce, aby britští i evropští občané byli v bezpečí. Bezpečnost Evropy znamená bezpečnou Británii," uvedl.
Vyjednávací týmy se tento týden podle Barniera dotkly i zahraniční politiky a obranných otázek. "Pohledy obou stran na cíle a nástroje potřebné pro naši budoucí spolupráci se sbližují," poznamenal.
Barnier ale také připomněl, že stále zbývají dohodnout určité části samotné smlouvy o britském odchodu z EU. Základní nedořešenou věcí je stále otázka podoby režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, ale třeba také otázka chráněných označení pro některé kvalitní výrobky EU, například v zemědělství.
V otázce irských hranic obě strany už měsíce nepokročily a trvající pat může ohrozit i schválení samotné "rozvodové dohody" sedmadvaceti členskými státy bloku, nyní předpokládané na říjnovém summitu EU. Britský vyjednávač Raab ale poznamenal, že je ohledně dosažení dohody do října nadále optimistický. Také podle Barniera je dohoda v termínu dále možná.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.