Bývalý bosenskosrbský prezident Radovan Karadžić byl dnes ráno dopraven do věznice Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), která je na předměstí Haagu Scheveningen. Muže podezřelého ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů přivezlo ze Srbska do Nizozemska kolem 6.15 srbské vládní letadlo.
FOTOGALERIE: Karadžičova cesta do Haagu
Srbská tajná služba dopadla třiašedesátiletého Karadžiče minulý týden. Ukrýval se před spravedlností od druhé poloviny 90. let. Ve čtvrtek Karadžić předstoupí před ICTY, kde si vyslechne řadu obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a porušování ženevských konvencí, jichž se údajně dopustil během občanské války v Bosně.
ČTĚTE TAKÉ: V Bělehradu demonstrovaly tisíce příznivců Karadžiče
Měl by se zodpovídat mimo jiné i z podílu na masakru osmi tisíc bosenských Muslimů ve východobosenské Srebrenici v roce 1995. Tento zločin je označován za největší masakr civilistů v Evropě od druhé světové války.
Srbské úřady vydaly Karadžiče mezinárodní spravedlnosti v noci na dnešek. Srbská agentura Beta uvedla, že ministryně spravedlnosti Snežana Malovičová tak rozhodla v souladu se zákonem definujícím spolupráci balkánské země a ICTY. Vydání Karadžiče do Haagu má klíčový význam pro těsnější vztahy mezi Bělehradem a Evropskou unií. Jeho dopadení a vydání je považováno za jasný prozápadní signál nové srbské vlády, která se ujala úřadu začátkem tohoto měsíce.
EU, která dobrou spoluprácí Bělehradu s ICTY podmiňuje své další sbližování se Srbskem, uvítala převoz Karadžiče do Haagu, ale očekává zatčení dalších hledaných osob. "EU vyzývá Srbsko, aby pokračovalo v této cestě a našlo a převezlo do Haagu dva poslední obviněné, kteří stále unikají," uvedlo v prohlášení francouzské předsednictví unie.
Stále na útěku je bývalý vrchní velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladić (65), který byl vojenskou pravou rukou Karadžiče a v roce 1995 obviněn mimo jiné z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Pro podobné zločiny má před ICTY stanout také exprezident samozvané Republiky srbská Krajina chorvatských Srbů Goran Hadžić (49).
ČTĚTE TAKÉ: Karadžić kličkuje před haagskou spravedlností
Karadžičův právní tým se snažil vydání co nejvíce oddálit protahováním odvolací procedury, a to i s vědomím, že předání mandanta do Haagu se nepodaří zabránit.
Soud s Karadžičem začne nejspíš za několik měsíců a potrvá pravděpodobně několik let.
Ještě v úterý pozdě večer se v centru Bělehradu sešla nacionalisticky laděná demonstrace na Karadžičovu podporu. Protestu proti jeho plánovanému vydání ICTY se zúčastnilo asi 10 tisíc radikálů. Demonstraci provázely potyčky s policií, nejméně 74 osob utrpělo při střetech zranění a muselo být hospitalizováno.
Foto: AP
KARADŽIČOVO ZATČENÍ DEN PO DNI
21. července Úřad srbského prezidenta Borise Tadiče oznamuje, že byl nedaleko Bělehradu zatčen Radovan Karadžić. Srbský soud nařizuje vydat Karadžiče haagskému Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).
23. července Karadžić oznamuje, že se bude před ICTY hájit sám.
24. července Úřady vypátraly pravého lékaře alternativní medicíny Dragana Dabiče, pod jehož jménem se Karadžić skrýval.
25. července Karadžičův právník odesílá poštou odvolání proti soudnímu rozhodnutí o vydání svého mandanta do Haagu. Činí tak v nejzazší možný termín a navíc z pošty v Bosně, aby co nejvíce prodloužil Karadžičův pobyt v Srbsku.
26. července V bosenských oblastech ovládaných Srby se konaly demonstrace proti zatčení Karadžiče.
29. července Proti Karadžičovu zatčení a vydání do Haagu protestuje v Bělehradě asi 15 tisíc osob.
30. července Karadžić je letecky převezen k soudu do Nizozemska. O jeho přepravě do Haagu rozhodla srbská ministryně spravedlnosti Snežana Malovičová, a to v souladu se zákonem definujícím spolupráci Srbska a ICTY. |