Pátrání
Katalánská policie: Jsme blízko osoby, která má spojitost s atentáty
20.08.2017 11:33 Aktualizováno 20.08. 19:19
Teroristická buňka zodpovědná za útoky v Katalánsku měla dvanáct členů, po jednom z nich policie stále pátrá. Nelze vyloučit, že utekl přes hranice do Francie, informovala katalánská policie. Kdo řídil dodávku, která na barcelonské třídě La Rambla zabila 13 lidí, policie stále nepotvrdila. Uvedla však, že v domě ve městě Alcanar, kde teroristé připravovaly bomby, identifikovala pozůstatky dvou osob.
Policie podle médií stále pátrá po dvaadvacetiletém Maročanovi Younesovi Abouyaaquoubovi, kterého považuje za řidiče, jenž ve čtvrtek najel do davu lidí na barcelonské třídě La Rambla. Ředitel katalánské policie Josep Lluís Trapero ale v neděli na dotaz novinářů nepotvrdil, kdo byl řidičem bílé dodávky. Uvedl pouze, že policie stále pátrá po jednom muži. Nedá se vyloučit, že utekl přes hranice do Francie, dodal policejní ředitel. Policisté na mnoha místech severovýchodního Španělska, které hraničí s Francií, rozmístili zátarasy.
"Jsme blízko (dopadení) osoby, která má spojitost s oběma atentáty," uvedla již dříve katalánská policie na Twitteru.
Podle deníku El País policie své pátrání soustředí na města Ripoll, kde už dříve zadržela několik podezřelých, a Manlleu. Obě leží severně od Barcelony. V Ripollu působil také imám Abdelbaki Es Satty, který údajně zbytek teroristické buňky zradikalizoval.
List El País napsal, že úřady belgického města Vilvoorde potvrdily, že Es Satty ve městě loni pobýval a snažil se získat práci imáma v tamní mešitě. "Mohu potvrdit, že tu byl mezi lednem a březnem 2016," sdělil starosta města Hans Bonte a nevyloučil, že Es Satty byl v Belgii i předtím. Es Satty prý přijel bez pracovního povolení. "Tato zpráva je pro naše město těžkou ranou. Od roku 2014 jsem s terorismem neměli problém a teď jsme s ním nepřímo opět spojováni," sdělil Bonte. Vilvoorde má zhruba 40 tisíc obyvatel a má pověst největšího "dodavatele" radikálů, kteří odjeli bojovat do Sýrie a připojili se tam k Islámskému státu. Nejhorší byla situace v letech 2011 až 2014.
Kolem Es Sattyho, jehož španělský tisk označuje za možný mozek atentátů z tohoto týdne, se vynořuje více nejasností. Tvrdil prý, že chce přesídlit do Belgie, a španělská bezpečnost vyšetřuje, co ho k tomu vedlo. Belgická prokuratura uvedla, že bude se Španělskem spolupracovat.
O Es Sattym španělská média hovoří také jako o možné oběti středečního výbuchu ve městě Alcanar. Deník El País uvedl, že policie v troskách domu našla pozůstatky celkem tří osob. Ředitel katalánské policie ale uvedl, že se podařilo identifikovat pozůstatky dvou osob.
V domě v Alcanaru podle policie teroristická buňka připravovala bomby na atentáty, při výbuchu ale přišla o materiál a zřejmě i o několik členů. Následně se rozhodla zaútočit vozem. Na místě exploze policie našla nejméně 120 propanbutanových bomb, které podle ní teroristé plánovali použít při jednom či více atentátech v Barceloně.
Teroristické útoky v Barceloně a ve městě Cambrils připravily o život 14 lidí. Přes sto dalších osob utrpělo zranění, více než 50 jich je stále v nemocnici.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.