Ceremoniál v Barceloně
Katalánsko má novou vládu v čele se separatistou Torrou
02.06.2018 13:00 Aktualizováno 02.06. 13:37
V Katalánsku po sedmi měsících skončila přímá správa Madridu, kterou v bezprecedentním kroku převzala španělská vláda kvůli snahám předchozí katalánské vlády o nezávislost. V sobotu se ujala úřadu nová katalánská vláda v čele se separatistou Quimem Torrou, který uvedl, že i jeho vláda se chce snažit o nezávislou republiku. Vyzval také nového španělského premiéra Pedra Sáncheze k dialogu.
"Dnes skončila přímá správa, ale bez euforie. Protože jsme ještě daleko toho, kde jsme chtěli být," řekl Torra poté, co noví katalánští ministři složili do jeho rukou přísahu. Torra řekl, že tahle vláda se zavázala pokračovat ve snaze o nezávislou republiku. "Premiére Pedro Sánchezi, hovořme, hovořme, přijměme rizika a jednejme vláda s vládou. Tahle situace se už nemůže prodlužovat," řekl katalánský premiér.
Torra, který v úřadu vystřídal Madridem sesazeného Carlese Puigdemonta, dal už dříve najevo, že hodlá pokračovat ve snaze o samostatnou katalánskou republiku. Otazník visí nad tím, zda nakonec během jednání se Sánchezem bude Torra ochoten z radikálních postojů slevit. Sánchez zastává jednotu Španělska, ale nebrání se změně autonomního statusu. Dialog Katalánsku slíbil ve čtvrtek, když usiloval o důvěru poslanců. Katalánské strany pak podpořily nedůvěru Rajoyově vládě, čímž dali důvěru Sánchezovi.
Kataláncům vadí zejména to, že si nemohou spravovat vlastní peníze a že posílají téměř všechny finance do Madridu, který jim pak část vrací. Nárůst separatismu v Katalánsku souvisí také s novým autonomním statutem, který v roce 2010 anuloval ústavní soud v Madridu po stížnosti lidovců tehdejšího premiéra Mariana Rajoye. Statut předtím schválil katalánský i španělský parlament, ale lidovci v něm napadli mimo jiné ustanovení, jímž byli Katalánci označováni za "národ".
Slavnostnímu ceremoniálu v Barceloně dominovaly projevy volající po osvobození katalánských politiků, kteří jsou už několik měsíců ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury. Všech třináct nových katalánských ministrů, premiér Torra i předseda parlamentu Roger Torrent měli na šatech v solidaritě s katalánskými politiky žluté stužky. Několik ze šesti ministryň přišlo ve žlutém. Ceremoniálu se účastnili i příbuzní uvězněných politiků, které sál přivítal dlouhým potleskem. Poté účastníci skandovali necelou minutu heslo "Svobodu, svobodu" a následně sbor zazpíval katalánskou hymnu.
Následovaly projevy příbuzných politiků, kteří jsou ve vazbě či v Belgii na útěku před španělskou justicí a které jmenoval Torra do své první vlády minulý měsíc. Tu ale zablokovala španělská vláda. Torra pak čtyři ministry vyměnil za osoby, které nejsou trestně stíhané, a Madrid vládu posvětil.
Madrid převzal přímou správu Katalánska se souhlasem horní komory španělského parlamentu loni koncem října. Poté tehdejší španělská vláda Mariana Rajoye vyhlásila v Katalánsku volby do regionálního parlamentu, v němž ale opět získaly většinu separatisté. Těm trvalo několik měsíců, než navrhly kandidáta na katalánského premiéra, který mohl být zvolen. Předchozí navržení kandidáti byli už tehdy ve vazbě nebo na útěku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.