Napětí ve Španělsku
Katalánský premiér pohrozil Madridu, ten okamžitě reagoval
19.10.2017 10:54 Aktualizováno 19.10. 11:44
Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek opět vyzval španělskou vládu k dialogu. Pokud se jednání neuskuteční, vyhlásí katalánský parlament podle Puigdemonta nezávislost autonomního regionu. Katalánský premiér v dopise předsedovi španělské vlády rovněž vyzval Madrid k zastavení represí, přičemž připomněl zatčení dvou separatistických vůdců z tohoto týdne. Španělská vláda ale už dříve uvedla, že nebude hovořit o ničem, co odporuje ústavě.
"Pokud španělská vláda bude bránit dialogu a bude pokračovat v represích, katalánský parlament může, uzná-li to za vhodné, hlasovat o vyhlášení nezávislosti, o níž nehlasoval 10. října," uvedl dnes Puigdemont v dopise. Připomněl tak minulé úterý, kdy jako šéf regionálního kabinetu podepsal deklaraci o nezávislosti, ale její platnost okamžitě odložil, aby umožnil dialog. Španělský premiér dal poté předsedovi katalánské vlády dvě lhůty. Ta první vypršela v pondělí a Puigdemont se v ní měl jasně vyjádřit, zda už nezávislost vyhlásil, či nikoli.
Druhá lhůta vypršela ve čtvrtek v 10 hodin SELČ: katalánský premiér měl do té doby obnovit v Katalánsku takový stav, který nebude odporovat španělské ústavě. Jinak Madrid hrozí dočasným omezením katalánské autonomie. To umožňuje článek 155 španělské ústavy, který dosud nebyl aplikován a který nespecifikuje, jak má takový krok vypadat.
Madrid reaguje
Španělská vláda dnes v reakci na dopis katalánského premiéra Carlese Puigdemonta uvedla, že v sobotu zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku, a to na základě článku 155 španělské ústavy. Ten umožňuje Madridu po schválení Senátem převzít kontrolu nad autonomním regionem Španělska, pokud správa regionu porušuje španělskou ústavu. Sobotní mimořádné zasedání vlády v Madridu dnes potvrdil v reakci i španělský vládní mluvčí Íňigo Méndez de Vigo, který vyjádřil lítost nad tím, že se katalánská vláda rozhodla pokračovat v odporu.
Převzetí autonomie musí schválit absolutní většinou Senát, který se k tomu na plenárním zasedání podle španělských médií sejde zřejmě až koncem příštího týdne. Do té doby bude mít katalánský premiér teoreticky další lhůtu převzetí autonomie Madridem zvrátit.
Vláda dnes v prohlášení odpověděla na dopis katalánského premiéra, který pohrozil vyhlášením nezávislosti Katalánska v případě, že Madrid bude pokračovat v "represích" vůči tomuto autonomnímu regionu a bude bránit dialogu.
V dopise Puigdemont mimo jiné připomněl zatčení dvou separatistických vůdců z tohoto týdne, kteří jsou viněni ze vzpoury. Té se měli Jordi Sánchez z Katalánského národního shromáždění (ANC) a Jordi Cuixart z organizace Òmnium Cultural dopustit organizováním protestů 20. září, které svolali poté, co španělská policie provedla kvůli plánovanému referendu razii na úřadech katalánské vlády a zadržela skupinu katalánských úředníků.
Španělská vláda musí Senátu předložit návrh, jak hodlá autonomii Katalánska omezit. Už v pondělí či v úterý má podle španělského tisku zasednout vedení Senátu, které má svolat komisi autonomních regionů. Ta pravděpodobně spolu se zástupci ústavní komise projednává návrh vlády na omezení autonomie, k němuž se podle deníku El Mundo bude moci vyjádřit i Puigdemont. Pokud jeho vyjádření nebude uspokojivé, schválí plénum Senátu návrh vlády na omezení autonomie. Vládní lidovci mají dost hlasů na absolutní většinu, která je k tomu potřebná.
Mimořádné zasedání španělské vlády se bude konat v sobotu, protože premiér Rajoy dnes odjíždí na summit EU do Bruselu. Odtud se vrátí v pátek, kdy se má ale ještě ve městě Oviedo zúčastnit předávání Ceny princezny asturské. Tu v jedné z kategorií (za svornost) dostane EU, převzít ji od španělského krále mají předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropského parlamentu Antonio Tajani.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.