Anticiganismus
Každý třetí Němec nechce za sousedy Romy
04.09.2014 07:31
Není to tak dlouho, co Německo a další západní země vytýkaly středovýchodní Evropě v přístupu k Romům rasismus. Stačilo však pouhých několik let, během nichž se hlavně z Balkánu začaly do Německa stěhovat tisíce Romů, a jako "rasisté" se začali projevovat sami Němci. Zatlačování Sintů a Romů ve Spolkové republice na okraj společnosti je mezitím velmi rozšířené. Jak ukazuje čerstvá studie, každý druhý za to dává vinu zmíněné menšině.
Většina Němců nebere Sinty a Romy (někteří sami sebe označují za cikány) jako rovnoprávné spoluobčany. Vyplývá to ze studie Spolkového antidiskriminačního střediska (ADS). Poznatky jsou "dramatické", prohlásila šéfka úřadu Christine Lüdersová.
Lhostejnost, nevědomost a odmítání vytvářejí podle ní fatální směsici, která připravuje půdu diskriminaci Sintů a Romů (dále pro zjednodušení jen "Romové").
K nejdůležitějším výsledkům studie patří:
- Každý třetí Němec považuje Romy jako sousedy za velmi nebo spíše nepříjemné.
- Žádná skupina obyvatel se nesetkává s tak málo sympatiemi jako Romové.
- Polovina obyvatel si myslí, že nepřátelství vzbuzují Romové svým vlastním chováním.
- Každý druhý považuje cestovní omezení za osvědčený prostředek, jak redukovat problémy s Romy.
Romani Rose, předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů, je znepokojen: "Studie ukazuje, že existuje vůči Sintům a Romům značné odmítání a že je možné stále znovu reaktivovat hluboce zakořeněné předsudky." Obraz "cikána" jako "nepřítele" je podle něj v Německu velmi živoucí.
Studie je varovným signálem," říká šéfka ADS Lüdersová. Zvláště nápadné je, že Romy nepovažují za rovnocenné napříč všemi sociálními vrstvami a věkovými hranicemi. "To znamená, že jednat musíme my všichni, abychom menšinu lépe integrovali."
Aby byla rizika vylučování ze společnosti lépe viditelná, požaduje antidiskriminační středisko pravidelnou zprávu o rasismu a diskriminaci v Německu. Seznámit veřejnost s tématem chce ADS kampaněmi.
"Vyčleňování nás dále nedostane," konstatuje Lüdersová. "Studie ukázala, že mnozí nevědí o Romech a Sintech vůbec nic."
Podle mínění Romana Roseho se však ukazují i kladné aspekty studie. "Jednaosmdesát procent dotázaných vědělo, že Romové byli za nacionálního socialismu pronásledováni." To je na zemi pachatelů velmi slušné. Výkyvy ale existují ve věku těch, kteří věděli.
Výuka historie ve škole by se osudu Romů měla věnovat obsáhleji, dodává Rose.
Studie Mezi lhostejností a odmítáním - postoje obyvatel k Sintům a Romům, vychází z průzkumu agentury Forsa. Na postoje k Romům bylo dotázáno 2001 Němců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.