Francie
Le Penová vede. V regionálních volbách vedou nacionalisté
07.12.2015 05:55 Aktualizováno 07.12. 18:38
Krajně pravicová Národní fronta (FN) získala v nedělním prvním kole francouzských regionálních voleb celostátně nejvíce hlasů a vyhrála v šesti ze 13 regionů. Dosud přitom žádnému kraji nikdy nevládla. O tom, kdo bude nakonec řídit jednotlivé regiony, se ale rozhodne až ve druhém kole 13. prosince. Strany kolem politického středu v čele se socialisty a republikány už hledají způsoby, jak zabránit FN zvítězit i v konečném klání. V obou hlavních táborech ale ohledně další strategie nepanuje jednota a konečný výsledek lze těžko předvídat.
FN získala podle konečných celonárodních výsledků v prvním kole 27,7 procenta hlasů. Porazila tak těsně republikány exprezidenta Nicolase Sarkozyho, kteří získali 26,6 procenta hlasů, a výrazně vládnoucí socialisty prezidenta Françoise Hollandea s 23,1 procenta hlasů. Zatímco FN vyhrála v šesti regionech, republikáni byli úspěšní ve čtyřech a levice ve třech.
Dvoukolový systém je pro FN nevýhodný. Zisk nejvyššího počtu hlasů v prvním kole totiž neznamená, že by její kandidáti automaticky zvítězili i v kole druhém. Voliči totiž často dají přednost umírněnému uchazeči a samy středové strany nezřídka stáhnou kandidáta z druhého kola jen proto, aby netříštily hlasy umírněných voličů a aby tak zabránily vítězství krajní pravice.
Francouzští socialisté už oznámili, že o víkendu nenasadí své kandidáty ve dvou regionech. Šéf socialistů Jean-Christophe Cambadélis řekl, že v regionech Nord-Pas-de-Calais-Picardie na severu země a Provence-Alpes-Côte d'Azur na jihu stahuje kandidátní listiny své strany. V těchto regionech v neděli drtivě zvítězily šéfka FN Marine Le Penová, potažmo její neteř Marion Maréchalová-Le Penová, zatímco socialisté skončili třetí.
Cambadélis také uvedl, že ve hře je stažení kandidátky i v regionu Alsace-Champagne-Ardenne-Lorraine na východě země. Socialistický kandidát v tomto regionu ale dnes odmítl odstoupit. Čelit po volbách FN podle něj mohou socialisté jen udržením aspoň nějakých míst v regionální radě.
Socialisté chtějí svou absencí zvýšit šanci na vítězství opozičních republikánů exprezidenta Nicolase Sarkozyho, kteří v baštách nacionalistů skončili na druhém místě. Pro ostatní regiony vyzval Cambadélis k soudržnosti levicových stran. Ty mají šanci udržet se u moci hlavně v důležitém regionu Ile-de-France kolem Paříže.
Naopak Sarkozy už dříve vyloučil jakékoli "taktické aliance" s Hollandeovými socialisty ve druhém kole a jeho taktiku schválilo úzké vedení strany. Ovšem několik osobností republikánů tuto strategii ihned kritizovalo, například bývalí premiéři Alain Juppé a Jean-Pierre Raffarin.
Francouzské regiony mají významné slovo v místní dopravě, vzdělávání a hospodářském rozvoji a jejich vliv v rámci postupné decentralizace stále sílí. Pravděpodobné obsazení i více regionů krajní pravicí označují mnohé francouzské komentáře za šokující.
Preference Národní fronty posledních pěti letech neustále rostou. V regionálních volbách v roce 2010 získala 11,4 procent hlasů, v prezidentských v roce 2012 17,9 procent, ve volbách do Evropského parlamentu loni 24,9 a v březnových volbách do departementů 25,2 procent.
Le Penové nahrává podle pozorovatelů zklamání mnohých voličů tradiční levice a pravice, ale i nedávné teroristické útoky v Paříži, při nichž zahynulo 130 lidí. FN totiž dlouhodobě jako jediná strana označuje islámské přistěhovalce za zdroj násilností v zemi a odmítá další migranty.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.