Křesťané v Anglii a Walesu nyní poprvé v historii tvoří méně než polovinu populace. Oproti minulým rokům vzrostl počet hinduistů a muslimů, největší změnou v náboženském složení obyvatel je v této části Británie ale nárůst počtu lidí bez vyznání o téměř 20 procent oproti začátku tisíciletí. Vyplývá to z dat sčítání lidu britského statistického úřadu (ONS).
Loni se ke křesťanství hlásilo 46,2 procenta, respektive 27,5 milionu lidí. V roce 2011 jich bylo 59,3 procenta. Křesťanství bylo nicméně při sčítání v kategorii vyznání stále nejčastější odpovědí, na druhém místě bylo "bez vyznání" s 37,2 procenta, což představovalo 22,2 milionu lidí.
"Není velkým překvapením, když sčítání ukázalo, že méně lidí v této zemi se pokládá za křesťany. To před nás předkládá výzvu nejen věřit, že bůh vybuduje své království na Zemi, ale také aktivně šířit povědomí o Kristu," řekl listu The Telegraph v reakci na data arcibiskup z Yorku Stephen Cottrell.
Britská organizace Humanists UK, která sdružuje lidi bez vyznání s cílem propagovat sekulární humanistické ideály, listu The Guardian řekla, že lidé by si neměli myslet, že úpadek náboženství se rovná úpadku hodnot.
"Průzkumy ukazují, že tři z deseti dospělých Britů mají humanistické ideály a přesvědčení. A toto číslo v posledních letech stoupá," řekl prezident Humanists UK Adam Rutherfort. Organizace také uvedla, že výsledky sčítání by měly "probudit k zamyšlení nad rolí víry ve společnosti".
Výsledky sčítání za loňský rok ukázaly i tendence v etickém složení Anglie a Walesu; příslušníků bílé rasy bylo v loňském roce 81,7 procenta, což je o 4,3 procentního bodu méně než v roce 2011. O jednotky procentních bodů naopak přibylo Britů asijského původu a o desetiny procentního bodu Britů původem z Afriky, Karibiku a dalších míst.
Nárůst v poměru obyvatel jiné než bílé pleti je obzvláště patrný ve městech jako Birmingham a Leicester, které nyní evidují více než polovinu obyvatel jiné než bílé pleti, které jsou ve zbytku Británie menšinami, píše The Guardian, který fenomén nazývá "superdiverzitou".
V Leicesteru loni bylo 59,1 procenta lidí jiné než bílé pleti, což je rapidní nárůst proti roku 1991, kdy to bylo mírně přes 25 procent. V Birminghamu, druhém největším britském městě, etnické menšiny tvoří 51,4 procenta, před dvaceti lety to bylo kolem 30 procent.