Lisabon bude od prosince. Teď se hledá prezident EU
03.11.2009 19:00 Aktualizováno 03.11. 19:52
Švédský premiér Fredrik Reinfeldt svolá v nejbližší době summit EU a začne jednání o personálním obsazení postů "prezidenta" a "ministra zahraničí" EU, s nimiž počítá lisabonská smlouva. Ta podle podle předsednického Švédska začne platit 1. prosince.
Předsednictví to uvedlo v prohlášení na svých internetových stránkách v reakci na podpis dokumentu reformujícího fungování EU českým prezidentem Václavem Klausem, čímž byl dokončen ratifikační proces v poslední unijní zemi.
ČTĚTE TAKÉ: EU: Bude mít unie prezidenta v sukních?
Lisabon stále neplatí, ale posty se už rozdělují
"Abychom dokončili přípravy na vstup smlouvy v platnost, zahájím nyní konzultace o jménech. Jakmile to bude možné, svolám také summit EU," uvedl v prohlášení švédský premiér. Schůzka by se mohla konat 12.listopadu.
Před švédským předsednictvím se k možnému termínu vstupu smlouvy v platnost vyjádřil i předseda Evropské komise José Barroso. Ten uvedl, že by mohla platit od prosince nebo ledna. "Cesta je nyní otevřena k tomu, aby mohly začít konzultace o jmenování předsedy Evropské rady a místopředsedy komise (který současně bude vysokým představitelem pro zahraniční a bezpečnostní politiku)," řekl ve Washingtonu.
První prosinec je podle bruselských diplomatů nejbližší datum, kdy může dokument vstoupit v platnost, a to v případě, že Česká republika předá všechny potřebné listiny do Itálie ještě v tomto měsíci. V Římě se běžně uchovávají smlouvy EU. Jednotlivé dokumenty vstupují v platnost prvního dne v měsíci, který následuje po uložení ratifikační listiny posledního státu.
Česká republika byla do dneška poslední zemí evropské sedmadvacítky, kde nebyla ratifikace smlouvy dokončena. Klaus, který je zatvrzelým odpůrcem smlouvy, svůj podpis pod dokumentem podmínil výjimkou pro Česko z listiny základních práv EU. Výjimku mu slíbil evropský summit na konci minulého týdne a včleněna by měla být do textu přístupové smlouvy Chorvatska k EU. Dokončit ratifikaci ale Klaus mohl až po rozhodnutí ústavního soudu, že dokument je v souladu s českým ústavním pořádkem.
Britští opoziční konzervativci upustili po dnešním podpisu lisabonské smlouvy českým prezidentem Václavem Klausem od svého plánu vypsat v Británii o dokumentu referendum, pokud by se příští rok dostali k moci. Prohlásil to stínový ministr zahraničí William Hague.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.