Deseti tisícům uprchlíků ze zemí na Blízkém východě a v Africe umožní v následujících dvou letech francouzská vláda legální vstup do země. Po setkání s vysokým komisařem OSN pro uprchlíky Filippem Grandim to oznámil prezident Emmanuel Macron.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Paříž tím chce mimo jiné snížit počet lidí, kteří se vydávají na nebezpečnou cestu do Evropy po Středozemním moři.
Francie ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nabídne deset tisíc uprchlíků, kteří se v současnosti nachází v Turecku, Libanonu, Jordánsku, Nigeru či Čadu, přesídlení na francouzské území, uvedl prezident Macron. Podle francouzského ministra vnitra Gérarda Collomba bude celý přesidlovací proces uzavřen v říjnu roku 2019.
Evropská komise na konci září navrhla, aby v následující dvou letech vytvořily členské státy Evropské unie kapacity pro přesídlení celkem 50 tisíc uprchlíků ze zemí Blízkého východu a Afriky. Podle Bruselu by to mělo mimo jiné přispět ke snížení počtu migrantů, kteří se do Evropy vydávají ilegálně a často po životu nebezpečných trasách. V rámci nedávno uzavřeného mechanismu, který umožnil do EU přesídlit uprchlíky z táborů v Turecku a na Blízkém východě, se do Evropy od července 2015 dostalo 23 tisíc lidí.
Zatímco předchozí mechanismus se soustředil na uprchlíky na Blízkém východě, tentokrát chce Evropská komise věnovat pozornost i Africe. Také francouzský ministr vnitra Collomb zdůraznil, že nejméně tři tisíce z celkových deseti tisíc míst by mělo připadnout uprchlíkům, kteří uvízli v severoafrických tranzitních zemích Čadu a Nigeru.
První společná mise francouzského uprchlického úřadu Ofpra a UNHCR do dotčených zemí by se měla uskutečnit již v následujících týdnech, uvedl Macron. Úkolem jejích členů by měla být identifikace těch lidí, kteří mají šanci získat ve Francii azyl.