Maďaři v cizině získají snadněji maďarské občanství
26.05.2010 14:30
Maďarský parlament dnes většinou 97,7 procenta hlasů schválil novelu zákona, která má umožnit získání občanství zahraničním Maďarům bez trvalého pobytu v Maďarsku. K poskytnutí státní příslušnosti napříště postačí, pokud žadatel má maďarské předky a mluví maďarsky; norma však nezaručuje automaticky volební právo v Maďarsku.
Slovensko kontroverzní maďarský krok kritizuje a hodlá reagovat vlastní novelou.
Pro změnu zákona dnes v Budapešti hlasovalo 344 poslanců, proti byli tři a pět se zdrželo. Norma má být v praxi aplikována od ledna 2011.
Záměr usnadnit přijetí maďarského občanství zahraničním Maďarům odmítá sousední pětimilionové Slovensko, kde žije zhruba půlmilionová maďarská menšina.
Slovenská vláda na dnešním mimořádném zasedání reagovala na vývoj v Budapešti tím, že podpořila novelu slovenského zákona o státním občanství, podle níž by žadatelé o příslušnost k jinému státu ztratili slovenské občanství. O novele začal ihned jednat slovenský parlament ve zrychleném režimu, schválit by ji mohl během několika hodin. Kabinet navrhl stanovit účinnost normy na 17. červenec.
Kritici návrhu však tvrdí, že je v rozporu s ústavou, která ztrátu občanství bez souhlasu dotyčných osob neumožňuje.
ČTĚTE TAKÉ: Fico nepřímo varoval Maďary. Ztratíte občanství
Maďarský guláš se dá přesolit a volby příliš vyhrát
Pokud bude novela přijata v navržené verzi, budou mít úspěšní žadatelé o maďarské občanství povinnost nahlásit slovenským úřadům, že pozbyli slovenskou státní příslušnost. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta 3319 eur (asi 85 tisíc Kč). Ztrátou občanství také přijdou o možnost působit ve veřejných funkcích, například jako poslanec parlamentu.
Ustanovení míří proti řadě poslanců za maďarskou menšinu, kteří v čele s předsedou SMK Pálem Csákym na protest proti slovenským reakcím v úterý oznámili, že mají zájem požádat o maďarské občanství a přitom se nevzdat slovenského. Premiér Robert Fico je však varoval, že mohou přijít o mandát. "Neumím si představit, že by v nejvyšším zákonodárném sboru Slovenska seděli lidé, kteří přísahali věrnost Maďarské republice," poznamenal.
Podle dosavadní maďarské právní úpravy mohly osoby nežijící v zemi získat maďarské občanství jen tehdy, když je dříve oni sami nebo jejich přímí předci měli. Z nyní přijaté úpravy nevyplývá volební právo pro zahraniční občany proto, že platný volební zákon ho poskytuje pouze občanům s trvalým pobytem na maďarském území. Také ustanovení o sociálním zajištění se na občany žijící v zahraničí nevztahuje.
Maďarská domácí opozice i představitelé maďarských menšinových formací na Slovensku podle MTI žádali formující se vládu Fideszu v Budapešti, aby maďarská novela nebyla k hlasování předložena do 12. června, kdy se na Slovensku konají parlamentní volby. Důsledkem totiž může být pokles volebních zisků pro maďarské strany na Slovensku.
Předáci nynější parlamentní většiny v Budapešti žádost nerespektovali, což podle pozorovatelů nasvědčuje tomu, že téma dvojího občanství zahraničních Maďarů je v první řadě vnitromaďarskou politickou záležitostí. Pro designovaného premiéra Viktora Orbána mohou být konflikty s Bratislavou tématem k odpoutání pozornosti od ekonomických problémů Maďarska.
Potvrzují to i neoficiální průzkumy mezi etnickými Maďary na Slovensku, které zveřejňují slovenská média. Podle nich nemají slovenští Maďaři o dvojí občanství masový zájem, protože jim nic nepřinese. Volnost cestování po schengenském prostoru mají i se slovenským pasem, navíc měnově jsou na tom lépe, protože Slovensko už má euro.
Maďarsko je kromě toho v dost hluboké ekonomické krizi, řada maďarských podnikatelů si zřídila firmy spíš na Slovensku než obráceně. O maďarský pas tak bude zájem zřejmě jen z emocionálních důvodů.
Předseda slovenského Fóra pro výzkum národnostních menšin Kálmán Petöcz počet těchto zájemců odhaduje na asi 80 tisíc, tedy na stejné množství, jaké před několika lety využilo možnost pořídit si takzvaný průkaz zahraničního Maďara. Ten nositelům poskytoval v Maďarsku určité výhody a podporoval posílání dětí na maďarskojazyčné školy.
Foto: Wikipedia a ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.