Spor
Maďarsko navádí NATO, aby přehodnotilo přístup k Ukrajině
25.05.2018 21:53
Maďarsko oficiálně navrhlo Severoatlantické alianci, aby přehodnotilo programy pomoci Ukrajině, upozornil list Ukrajinska pravda. V alianční centrále deníku potvrdili, že žádost maďarské vlády obdržel generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Budapešť se snaží blokovat ukrajinské snahy o sblížení s NATO a Evropskou unií v odvetě za údajný útisk maďarské menšiny na Ukrajině.
Maďarskou žádostí o přehodnocení vztahů aliance s Kyjevem se má 28. května zabývat komise Ukrajina-NATO, uvedl dnes ukrajinský velvyslanec při NATO Vadym Prystajko. "V pondělí se sejde komise na úrovni velvyslanců, tedy bude zasedat Severoatlantická rada s Ukrajinou. Budu zastupovat Ukrajinu, zástupce Maďarska tam taky bude," řekl diplomat a dodal, že bude mít možnost vysvětlit všem členům NATO maďarská obvinění.
Budapešť podle ukrajinských médií obviňuje Ukrajinu, že "pokusy o reformy selhaly" a "stát zeslábl do té míry, že není schopen plnit své základní povinnosti, včetně zajištění právního státu a efektivního ekonomického, sociálního a politického vedení". NATO by tomu mělo přizpůsobit svou politiku, v zájmu zachování stability v regionu na své východní hranici.
"Vypadá to jako vydírání: Budapešť je ochotna stáhnout svá obvinění, pokud Ukrajina nebude uplatňovat školský zákon v případě národnostních menšin z členských států NATO, tedy maďarské menšiny v Zakarpatsku," poznamenala Ukrajinska pravda. Podle deníku se v centrále aliance sice zdrželi vyjádření k maďarskému memorandu, přijatému na zasedání nové vlády Viktora Orbána, nicméně dali najevo, že podpora Ukrajině bude pokračovat.
Maďarsko kvůli sporu s Ukrajinou o práva maďarské menšiny minulý měsíc zablokovalo schůzku ministrů zahraničí členských zemí NATO s jejich ukrajinským kolegou. Jednání NATO-Ukrajina se podle Stoltenberga daří svolat na diplomatické úrovni, schůzky ministrů ale Maďaři už od loňského podzimu blokují.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó tvrdí, že Ukrajina "brutálně" porušuje práva maďarské menšiny i dalších menšin na svém území, a to zákonem nařizujícím výuku i na menšinových školách v ukrajinštině, zpochybňováním jazykových práv menšin a chystaným zákazem dvojího občanství.
Kyjev objasňuje počínání Maďarska rostoucím vlivem Moskvy na Budapešť, která prý využívá svého členství v NATO k nátlaku na Ukrajinu "v zájmu třetí země", čímž ohrožuje jednotu Evropské unie a NATO.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.