Americký ministr obrany Jim Mattis není jednoznačně pro vojenskou operaci proti Sýrii, kterou plánuje prezident Donald Trump. Podle serveru Politico je Mattis proti amatérské akci bez řádné úvahy, jaký bude důsledek. Trump chce rozhodnout co nejdříve o odvetě za údajný chemický útok na město Dúmá. Britská premiérka Theresa Mayová podle agentury Reuters prohlásila, že vše nasvědčuje tomu, že za chemickým útokem je syrský režim. Británie podle ní ve spolupráci se spojenci bude usilovat o to, aby viníci nesli odpovědnost.
Mattisův spolupracovník a bývalý velvyslanec v Iráku James Jeffrey řekl, že šéf Pentagonu není pro odvetnou akci, pokud nebude promyšlena celková strategie USA v Sýrii. Americká administrativa nyní podle něj takovou strategii nemá.
Také Eric Edelman, který pracoval v administrativě George Bushe, řekl, že loňský raketový útok na Sýrii rovněž nebyl ukotven v širší strategii. Trump loni rozhodl o útoku na syrskou základnu za chemický útok na Chán Šajchún. Z amerických lodí bylo vypáleno 59 střel. Spekuluje se o tom, že tentokrát chce Trump masivnější akci. Podle Edelmana americká loňská odveta syrský režim neodradila od dalšího použití chemických zbraní právě proto, že chyběl širší strategický plán.
Jeffrey také poukázal na to, že se Mattis snaží chránit vojenské zdroje kvůli Severní Koreji a chce, aby se pozornost soustředila na ni. "Dokud je tu nebezpečí severokorejských raket, nechce Mattis rozptylovat pozornost kvůli něčemu na Blízkém východě, co může skončit širším konfliktem s Íránem," řekl.
Americký generál ve výslužbě Jack Keane řekl, že odradit režim od používání chemických zbraní nelze odvetným útokem. "Musíte použití chemických zbraní zabránit, a to je možné jedině zničením odpalovacího zařízení nebo chemických zbraní samotných či obojího," řekl.
Mayová podle deníku The Times v úterý Trumpovi řekla, že Británie potřebuje další důkazy o chemickém útoku na Dúmu. Premiérka ve středu prohlásila, že všechny indicie nasvědčují tomu, že za útok v Dúmě jsou odpovědné syrské úřady a že tak šokující útoky nemohou zůstat bez odpovědi.
"Útok chemickými zbraněmi, který se odehrál v sobotu v Dúmě v Sýrii byl šokujícím a barbarským činem," řekla Mayová novinářům v anglickém Birminghamu. "Útok chemickými zbraněmi nemůže zůstat bez odpovědi," zdůraznila Mayová.
"Všechno nasvědčuje tomu, že odpovědný je syrský režim a my budeme ve spolupráci s našimi nejbližšími spojenci přemýšlet, jak můžeme zajistit, aby odpovědní skládali účty, a také jak můžeme do budoucna odradit od humanitární katastrofy, kterou je použití chemických zbraní," prohlásila Mayová.
Podle šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna by měl mít při jakékoli vojenské akci v Sýrii své slovo také britský parlament. "Parlament by se měl vždy vyjádřit k vojenské akci," řekl opoziční předák BBC. "Situace je zjevně velmi vážná, nyní musí zjevně následovat požadavek politického procesu, jenž by měl vést k ukončení války v Sýrii. Nemůžeme riskovat eskalaci ještě větší, než už je," zdůraznil Corbyn. Mayová dnes na dotaz, zda chce kvůli situaci v Sýrii svolat parlament, odmítla přímo odpovědět.
Podle The Times Trump Mayovou o vojenskou účast v odvetné akci nežádal. Dohodli se prý, že mezinárodní společenství musí zareagovat, avšak jednoznačně neobvinili syrský režim. "Shodli se, že zprávy o chemickém útoku v Sýrii jsou nepřijatelné a pokud se potvrdí, budou dalším důkazem krutosti režimu syrského prezidenta Bašára Asada proti vlastnímu národu a jeho naprosté lhostejnosti k právním závazkům týkajícím se chemických zbraní," stojí prý v záznamu o rozhovoru.