Kvůli brexitu
Mayové hrozí pád. Musí obhájit post lídryně své strany
12.12.2018 09:58 Aktualizováno 12.12. 10:09
Britská premiérka Theresa Mayová nehodlá ustoupit tlaku, kterému kvůli brexitové dohodě dlouhodobě doma čelí, a je připravena ve středu večer bojovat o udržení důvěry poslanců své Konzervativní strany.
Dohodu o odchodu Británie z EU považuje za správnou a za splnění vůle britských občanů vyjádřené v referendu; s unijními představiteli přitom projednává možné změny. V krátkém prohlášení před svým úřadem v Downing Street ve středu Mayová zároveň oznámila, že ruší svou středeční plánovanou cestu do Dublinu, na které měla o brexitu hovořit s premiérem Leem Varadkarem.
Mayové, která kvůli brexitové dohodě s Evropskou unií čelí na domácí politické scéně tvrdé kritice, hrozí pád. Poslanci z její Konzervativní strany totiž zahájili proces, ve kterém chtějí Mayové vyslovit nedůvěru jako lídryni strany, což by v konečném důsledku znamenalo i konec její vlády. Hlasování se podle agentury Reuters uskuteční dnes mezi 19:00 až 21:00 SEČ.
Graham Brady, předseda vlivného konzervativní klubu v Dolní sněmovně, který je znám pod názvem Výbor 1922, oznámil, že již obdržel potřebný počet dopisů od nespokojených konzervativních poslanců. Aby byl proces vyslovení nedůvěry Mayové jako lídryni strany spuštěn, je k tomu potřeba souhlas nejméně 48 konzervativních poslanců.
Brady řekl, že Mayová se nynějšímu vývoji nemůže divit. Uvedl, že 48 dopisů obdržel v úterý a že ještě v úterý večer s premiérkou telefonicky hovořil. Dodal také, že v 18.00 SEČ chce Mayová promluvit k poslancům jeho klubu.
Když si Mayová stranickou důvěru neudrží, bude pro ni nemožné dál zastávat úřad ministerské předsedkyně. Pokud ale hlasování ustojí, bude to podle analytiků znamenat posílení její pozice. Na základě nynějších pravidel by totiž konzervativci v takovém případě příštích 12 měsíců nemohli hlasování o nedůvěře opakovat.
Britský ministr spravedlnosti David Gauke prohlásil, že pokud Mayová skončí, bude nutné odchod Londýna z EU pozdržet. Odluka se řídí článkem 50 lisabonské smlouvy o fungování EU a podle verdiktu Soudního dvora EU může Británie jednostraně brexit odvolat, případně ho ve shodě s dalšími unijními státy odložit.
Mezitím Mayovou podpořila řada ministrů i poslanců, například ministr životního prostředí Michael Gove, Gauke či ministr obchodu Greg Clark.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.