Předčasné volby
Mayové se to vymklo z rukou. Nad brexitem se vznáší mlha
09.06.2017 07:52 Analýza
Britská premiérka Theresa Mayová se možná kvůli výsledku čtvrtečních voleb vydá ve stopách svého předchůdce Davida Camerona a stane se obětí vlastního osudového rozhodnutí. Zatímco Cameron doplatil na to, že vypsal referendum o odchodu Británie z Evropské unie, které nedopadlo podle jeho představ, Mayové se vymkly z rukou předčasné volby, které měly být velkolepým vítězstvím. Místo toho, aby z nich vyšla posílená pro vyjednávání o vztazích s EU, je nyní její pozice výrazně slabší a britští analytici hovoří o jejím neodvratném konci v roli premiérky i o ohrožení dohody s unií.
Konzervativci sice vyhráli, ale Mayová získala výrazně méně křesel, než počítali i největší straničtí skeptici. Podle výsledků z jednotlivých regionů doplatila především na to, že se jí nepodařilo přebrat labouristům venkovské obvody ovládané v minulých volbách levicí, na něž se v kampani soustředila.
Jejímu rivalovi Jeremymu Corbynovi se podle dat o volební účasti, která byla vyšší než v minulých volbách, povedlo přesvědčit k hlasování velké množství mladých lidí a uspěl se svou kampaní zaměřenou na sociální a zdravotní témata.
Mayová zároveň nenaplnila předpovědi průzkumů, podle nichž měla získat značnou část voličů protiimigrační a protievropské Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), jejíž někteří bývalí stoupenci usoudili, že po schválení brexitu pozbývá existence této formace smysl a ve volbách zcela propadla. Navzdory tomu, že je Mayová lákala na ostrá slova adresovaná v průběhu kampaně do Bruselu, kam opakovaně vzkázala, že chce především omezit imigraci z unijních zemí, část z nich přešla k labouristům.
Bývalá ministryně vnitra, která podle všeobecně rozšířeného názoru doplatila na nevýraznou kampaň, v níž předvedla několik názorových obratů, má kvůli překvapivému výsledku výrazně slabší pozici v rámci vlastní strany. Jedním z jejích cílů bylo uvolnit si pro brexitové vyjednávání ruce svázané tlakem krajně konzervativního křídla strany požadujícího co nejtvrdší přístup k Bruselu. Nyní však v parlamentu bude muset spoléhat na podporu některé z dalších stran - očekává se, že to budou severoirští unionisté - a může čelit velkým problémům při nespokojenosti prakticky kteréhokoli poslance z řad její názorově nejednotné strany.
Tato pozice nebude podle řady britských politických komentátorů pro Mayovou udržitelná a do čela strany i premiérského křesla se může postavit někdo další, ačkoli na jasném kandidátovi zatím nepanuje shoda.
V Británii panují obavy, že očekávané složité vyjednávání o podpoře vlády může ohrozit termín 19. června, na který si Mayová naplánovala ostrý start vyjednávání s unií. Vzhledem k tomu, že část dvouleté vyjednávací lhůty již ztratila vypsáním voleb a v případě slepé vyjednávací uličky není vyloučena možnost opakovaných voleb, mluví se v Londýně čím dál hlasitěji o možnosti, že dohoda s EU nebude vůbec.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.