Německá kancléřka Angela Merkelová jasně odmítla návrhy na vyvlastňování bytů v majetku velkých firem. Parlamentu, v němž čelila otázkám poslanců, řekla, že problémy s nedostatkem bytů a růstem nájmů je potřeba řešit jinak.
"Vyvlastnění považuji za špatnou cestu," zdůraznila opakovaně Merkelová, podle níž by takový krok vůbec nepřispěl k tomu, aby se začalo stavět více bytů.
Vyvlastnit na 250 tisíc berlínských bytů, které jsou v majetku velkých firem, požaduje iniciativa, jež v německé metropoli začala o víkendu. Podle jejích organizátorů by takový krok přispěl k zastavení prudkého růstu nájmů, které v Berlíně za deset let stouply asi o 90 procent.
Radikální návrh přivítali politici opoziční Levice i Zelených a také někteří členové vládní sociální demokracie. Její šéfka Andrea Nahlesová ho ale stejně jako Merkelová i představitelé třetí koaliční strany - CSU - odmítla. Podle kancléřky je spíše nutné hledat cesty, jak urychlit bytovou výstavbu nebo podpořit rodiny při nákupu nemovitostí.
V německé metropoli je celkem přes 1,9 milionu bytů. V nájmu jich je přitom naprostá většina - zhruba 86 procent, tedy 1,63 milionu. Požadavek iniciativy na vyvlastnění se tudíž týká asi 15 procent bytů, které se v Berlíně pronajímají.
Bytová problematika vyvolává politické debaty i v Praze, která se potýká s nízkou výstavbou nových bytů a s vysokými cenami za bydlení. Zástupci koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), která řídí pražskou radnici, se minulý týden shodli, že za jeden z problémů považují prázdné byty v metropoli. Chtějí ho řešit pomocí pozitivních opatření, například daňových slev, nikoli vyšším zdaněním neobydlených bytů.