Patová situace
Na lodi s migranty dochází potraviny, nikdo ji nechce přijmout
09.04.2019 18:50
Loď německé neziskové organizace Sea-Eye, která minulou středu zachránila na moři u Libye 64 migrantů, stále nezískala povolení zakotvit v některém z evropských přístavů. Situace na palubě se přitom zhoršuje, maltské námořnictvo muselo evakuovat z plavidla mladou ženu ve vážném zdravotním stavu, na lodi docházejí potraviny a voda. Informovala o tom maltská média a zástupci organizace, která loď provozuje.
Loď putuje Středozemním mořem už téměř týden a stále nemá kde zakotvit. Koncem minulého týdne její žádost o vylodění migrantů odmítla Itálie, stejně se k věci staví i Malta, poblíž které se nyní plavidlo pohybuje. Oba státy tvrdí, že o osudu migrantů musí rozhodnout Evropská unie jako celek, přičemž o migranty by se mělo solidárně postarat více zemí.
Kapitán lodi varoval, že nejpozději ve středu dojdou zásoby potravin a vody. Upozornil také na to, že migranti nemají žádné náhradní oblečení, kvůli spaní přímo na palubě byli často promočení a promrzlí a že hygienické podmínky jsou stále tristnější.
"Kvůli špatnému počasí jsme lidi museli přestěhovat do podpalubí. V prostoru určeném pro 20 lidí už od nedělního večera žije 81 osob," uvedl zástupce Sea-Eye Jan Ribbeck. "Někteří z těch lidí mají na sobě stejné oblečení už týdny. To jsou na evropské lodi zcela nepopsatelné podmínky," dodal.
Ze 64 zachráněných je 12 žen, jedno dítě a jeden kojenec. Na lodi je také 17 členů posádky.
Loď se pohybuje v mezinárodních vodách a maltské úřady přislíbily, že potřebné zásoby na loď dopraví. Kromě toho na ostrov evakuovaly mladou ženu, která trpěla poruchami vědomí a nebylo možné jí na lodi zajistit potřebnou zdravotní péči.
Kvůli sporům o to, který stát má povinnost postarat se o migranty zachráněné ve Středozemním moři plavidly neziskových organizací, často zůstávají lidé na moři i dlouhé týdny. Například na přelomu roku dvě lodi německých neziskových organizací s padesátkou zachráněných čekaly na povolení vplout do přístavu přes dva týdny. Nakonec si tyto migranty přerozdělilo devět unijních zemí včetně Malty, kde lodě nakonec skončily.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.