Delegace EU
Na Maltě po vraždě novinářky přežívá pocit beztrestnosti
02.12.2017 16:08
Na Maltě stále přetrvává pocit beztrestnosti a vláda této středomořské země, která má pověst daňového ráje, nedělá dost pro zavedení zákonů proti praní špinavých peněz. Uvedli to členové delegace Evropského parlamentu, kteří se vydali na informativní misi na Maltu po říjnové vraždě investigativní novinářky Daphne Caruanové Galiziové.
Členové delegace také vyjádřili "velké znepokojení" nad lukrativní praxí, kdy Malta bohatým cizincům prodává cestovní pasy, aniž zveřejňuje identitu těchto lidí. Existuje tak nebezpečí, že se do EU dostanou zločinci a rozšíří se po ní praní špinavých peněz.
"Delegace uzavřela svou návštěvu s tím, že právní stát je v Evropské unii základním prvkem pro vzájemnou důvěru a že přesvědčení o beztrestnosti na Maltě musí skončit," uvádí se v prohlášení, které zveřejnil Evropský parlament. Europoslanci poukazovali také na nejasné rozdělení moci, které má za následek to, že justice a policie nejsou nezávislé.
Maltský premiér Joseph Muscat na tyto závěry zatím nereagoval, nicméně už v uvítacím projevu europoslancům řekl, že "většina informací, které mají k dispozici je neúplná, analýza jednostranná a závěry zavádějící". Pochyboval také o "smyslu návštěvy".
Caruanová Galiziová zemřela 16. října po výbuchu nálože, kterou někdo umístil pod její auto. Zabývala se praním špinavých peněz na Maltě. Na jaře obvinila několik lidí blízkých premiérovi, že si otevřeli účty v Panamě, kam posílali nekale získané peníze. Šéfa opozice zase obvinila z praní špinavých peněz, které prý pocházely z londýnských nevěstinců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.