Migrační krize
Naštvaní Řekové odvážejí uprchlíky od makedonské hranice
23.02.2016 08:23 Aktualizováno 23.02. 12:25
Řecká policie začala odvážet uprchlíky od makedonské hranice. Makedonie v neděli zpřísnila podmínky pro vstup uprchlíků a na hranici uvízli hlavně Afghánci. Hranice je pro Afghánce uzavřená a uprchlíci z Iráku a Sýrie musejí mít platné doklady vydané ve svých zemích.
Opatření je výsledkem dominového efektu, na jehož počátku bylo rozhodnutí Rakouska od pátku prudce omezit příjem uprchlíků i přímých žadatelů o azyl na svém území. Stejně se začaly chovat další země na takzvané balkánské trase.
Podle odhadů bylo na hranici v oblasti přechodu Idomeni 6000 lidí. Dvě stovky uprchlíků se usadily na železniční trati - šlo hlavně o Afghánce, protestující proti tomu, že už nejsou pouštěni dál. Ještě před rozedněním na místo dorazili policisté a autobusy, které nabraly stovky lidí a zamířily na jih. Návrat jim ale zkomplikovala silniční blokáda řeckých zemědělců, kteří na vybraných místech pravidelně přerušují dopravu v rámci protestů proti důchodové reformě.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Řecko tvrdí, že Makedonie porušuje dohodu, podle níž mají nejméně do začátku března zůstat hranice na balkánské cestě pro uprchlíky z Afghánistánu, Sýrie a Iráku otevřené. Řecko se obává, že na jeho území začne zablokovaných uprchlíků rychle přibývat. Od začátku roku do Makedonie přišlo více než 83 tisíc migrantů; jen asi 20 z nich ale požádalo v této balkánské zemi o azyl.
Příliv lidí připlouvajících z Turecka do Řecka zůstává stále velký. V úterý ráno dopravil trajekt do Atén z řeckých ostrovů dalších 1250 lidí. Někteří z nich mají autobusové jízdenky do Idomeni, avšak zatím není jasné, zda dostanou povolení vydat se z Atén na sever.
Makedonie začala již v listopadu na své území pouštět výhradně uprchlíky, kteří pocházejí ze zemí sužovaných válečnými konflikty - ze Sýrie, Afghánistánu a z Iráku. Ostatní, které označuje za ekonomické migranty, pohraniční policie do země nevpouští.
Makedonské úřady upozornily, že v rozšíření opatření i na Afghánce následují Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko, které v posledních dnech vrátily do Makedonie více než 600 Afghánců. Dalších 1500 se jich ze zmíněných zemí očekává v nejbližších dnech.
Řecké ministerstvo předalo v úterý protestní nótu rakouskému velvyslanci kvůli tomu, že Vídeň ve středu organizuje setkání s balkánskými státy ohledně omezování migračního proudu. Řecké zástupce ale nepozvala. Podle Atén jde o jednostranný čin, který není přátelský vůči Řecku. Schůzka se má konat jen den před zasedáním ministrů vnitra zemí EU v Bruselu, kteří se migrační krizí budou rovněž zabývat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.