Migranti v Německu
Nechcete se začlenit? Zkrátíme vám dávky! plánuje ministryně
01.02.2016 16:00
Uprchlíkům, kteří nebudou ochotni se začlenit do německé společnosti, chce ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahlesová krátit sociální dávky. Sociálnědemokratická politička to uvedla ve svém příspěvku v listu Frankfurter Allgemeiner Zeitung (FAZ). Podle nové prognózy by mohla péče o migranty Německo v příštích dvou letech vyjít až na 50 miliard eur (1,35 bilionu korun).
"Kdo k nám přijde, hledá u nás ochranu a chce začít nový život, musí dodržovat naše pravidla a hodnoty," uvedla Nahlesová. "Kdo dá najevo, že se nechce integrovat, tomu zkrátíme sociální dávky," dodala ministryně s tím, že by ráda navázala vyplácení dávek i na navštěvování jazykových kurzu a "dodržování základních pravidel našeho soužití".
Nehledě na etnický původ musí v Německu každý, kdo žádá o pomoc, podle Nahlesové "vynaložit vše, co může, svou pracovní sílu i svůj vlastní majetek". To se týká prý právě i uprchlíků.
Migranti ze zemí Evropské unie, kteří se chtějí pokusit o nový začátek v Německu, by podle Nahlesové měli dokázat "stát na vlastních nohách" a ne být "od počátku odkázaní na sociální pomoc". "Obce se nemohou neomezeně starat o cizince ze zemí EU bez prostředků. To ani nikdy nebyla myšlenka volného pohybu v rámci EU, která patří k největším výdobytkům evropské integrace," uvedla politička v příspěvku v listu FAZ.
Německo v minulém roce přijalo na své území více než milion migrantů. Velká část z nich jsou uprchlíci z občanskou válkou sužované Sýrie. Do střední Evropy se dostali především po takzvané balkánské stezce vedoucí z Turecka přes Egejské moře do Řecka a přes balkánské země dál do Rakouska a Německa.
Podle nové studie Ústavu německého hospodářství v Kolíně nad Rýnem přijde ubytování, stravování a integrační a jazykové kurzy pro uprchlíky Německo v letech 2016 a 2017 na zhruba 50 miliard eur (1,35 bilionu Kč). Prognóza počítá s tím, že se dokonce příštího roku počet migrantů v Německu zvýší na celkových 2,2 milionu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.