Signály migrantům
Němci zpřísnili azylové zákony. Opozice: Nehumánní krok
25.02.2016 14:10
Německý Spolkový sněm schválil zpřísnění azylových zákonů. Nová pravidla umožní jednodušší vypovídání běženců, zrychlí azylové řízení u občanů takzvaných bezpečných států a omezí možnost spojování rodin uprchlíků. Opoziční Levice a Zelení označili zpřísnění zákonů za nehumánní krok, vládní poslanci ale azylový balíček velkou většinou podpořili.
"Těmito zákony chceme do světa vyslat tři signály. Zaprvé, ochranu a pomoc budeme poskytovat jen těm, kteří je skutečně potřebují. Zadruhé, budeme rychleji a rozhodněji vypovídat lidi, kteří pomoc vůbec nepotřebují, ale přicházejí do Německa z úplně jiných důvodů. A zatřetí, budeme tvrději zacházet s těmi, kdo v azylovém řízení nespolupracují nebo se pomocí podvádění snaží prodloužit svůj pobyt v Německu," popsal obsah azylového balíčku náměstek ministra vnitra Ole Schröder.
Německo bude tvrději přistupovat k běžencům, kteří se snaží zatajit svou zemi původu nebo jinak podvádějí v azylovém řízení. Tito lidé přijdou o možnost získat útočiště. Německo také bude vypovídat lidi, kteří se dopustí zločinu a budou za něj odsouzeni k nepodmíněnému trestu vězení.
Zrychlit by se mělo i azylové řízení pro občany takzvaných bezpečných států. O udělení azylu pro ně bude možné rozhodnout během dvou týdnů, o případném odvolání v dalším týdnu. Očekává se, že žadatelé z bezpečných států budou moci azyl získat jen výjimečně, pokud prokážou, že je osobně tamní státní moc pronásleduje.
Zjednoduší se také možnost vypovídání uprchlíků, kteří jsou nemocní. Dosud bylo možné tyto uprchlíky vrátit do země původu jen v případě, že tam byla zajištěna lékařská péče na německé úrovni, což v naprosté většině případů nebylo naplněno. Nyní bude stačit, aby lékařská péče v zemi původu byla dostatečná pro zajištění léčby uprchlíka.
Německo také na dva roky pozastaví spojování rodin běženců, kteří se do Německa dostali. Vláda však chce dávat rodinným příslušníkům úspěšných žadatelů o azyl přednost při sestavování kontingentů lidí, které by měla země v budoucnu vyzvedávat přímo z krizových oblastí.
Právě omezení slučování rodin je nejspornějším prvkem azylového balíčku, Schröder ho ale před poslanci obhajoval. "Toto opatření je nutně potřeba. Naše země nemá z morálního hlediska povinnost přetížit samu sebe i své občany humanitární pomocí," řekl. Ministr vnitra Thomas de Maizière už dříve uvedl, že opatření má zamezit tomu, aby rodiny posílaly své děti na nebezpečnou cestu přes moře a pak se samy nechaly dopravit za nimi.
Opozice však opatření označila za nehumánní. "Proti tomuto kroku vystupuje mnoho nevládních organizací, a to oprávněně. Rozdělujete tím rodiny, děti, které jsou samy v cizí zemi, dáváte do ústavní péče," řekla na adresu vlády šéfka poslanců Zelených Katrin Göringová-Eckardtová. Podle postkomunistické Levice se vládní koalice odvrací od solidarity a křesťanských hodnot.
Výhrady proti zákonu ale zjevně měla i část vládních poslanců. Proti azylovému balíčku hlasovalo 147 poslanců, opozice jich má jen 127. Pro návrh se však vyslovila velká většina německých zákonodárců, hlasovalo jich pro něj 429.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.