Krok sousedů
Německo naštvalo i Čechy. Sběračům odpustilo daně
10.09.2018 16:15 Původní zpráva
Sezonní zaměstnanci v zemědělství mohou v Německu pracovat až 70 dní, aniž za ně zaměstnavatel odváděl daně a další zákonné poplatky. K nelibosti konkurence ze sousedních zemí, včetně Česka, o tom rozhodla německá vláda.
Německá vládní koalice tak na začátku září prodloužila na "neurčito" původně dočasné opatření, které mělo letos zejména pěstitelům ovoce a zeleniny v Německu pomoci k náboru sezonní pracovní síly. Místo původních 50 dnů v roce, během nichž neplatili česáči a sběrači ze své mzdy vůbec žádné odvody, se tato lhůta do budoucna prodlužuje o dalších 20 dní. Během této doby může zaměstnavatel vyplácet sběračům mzdu nezatíženou daněmi ani sociálním a zdravotním pojištěním.
"Tohle politické rozhodnutí z Berlína je pro nás těžkou ranou. Počítali jsem s tím, že se bude jednat jen o krátké, přechodné opatření," prohlásil Stefan Hamedinger, předseda zelinářské sekce Hornorakouské hospodářské komory. Zvlášť rakouští pěstitelé se totiž německým opatření cítí ohrožení. A důvod je jednoduchý.
Vzhledem k nedostatku pracovních sil pro zemědělství se sběrači a česači ovoce a zeleniny stávají velmi žádaným zbožím, o které se přetahují všechny středoevropské země. A němečtí zemědělci nyní získali v tomto směru významnou konkurenční výhodu.
I když sběrač dostane německou minimální mzdu, představující 8,80 eura (230 korun) na hodinu, celkově si vydělá víc než jeho rakouský kolega, kterému kolektivní smlouva pro sezonní zaměstnance zaručuje minimálně 11,70 eura (300 korun). Po odečtení všech zákonných odvodů ale zaměstnanci zbude čistého jen 6,50 eura (170 korun).
"To například znamená, že německý pěstitel okurek ušetří v porovnání s rakouským pěstitelem na nákladech za sběr na jednom hektaru až 5600 eur," napsal rakouský deník Öberösterreichische Nachrichten. Přitom ale jeho sběrači dostanou paradoxně na ruku více peněz než v Rakousku.
Rakouští zemědělci se proto bojí, že v delším časovém horizontu nebudou konkurenceschopní a vedle obtížného shánění pracovní síly nedokáží německým zaměstnavatelům konkurovat ani v cenách ovoce a zeleniny. Všechny pokusy rakouských zemědělců o to, aby také rakouské vláda nějakým opatřením "dorovnala" německé výhody, zatím selhaly.
"Je přitom jasné, že se touto otázkou budeme muset v nejbližších měsících vážně zabývat," řekl Klaus Hraby, ředitel společnosti Efko, jednoho z největších rakouských zpracovatelů ovoce a zeleniny.
Německé "ochranářské" opatření se ale nelíbí ani českých pěstitelům. "Trochu mi připadá, že Německo má v EU zvláštní podmínky," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky. V Česku podobně jako v Rakousku musí podle něj zaměstnavatelé sezonních pracovníků běžně odvádět z jejich mzdy daně i veškeré další poplatky. Z průměrné hrubé mzdy kolem 160 korun na hodinu tak sběrači a česáči dostanou na ruku mezi 100 až 110 korunami. "To je méně než polovina toho, co mohou také díky politickému opatření dostat v Německu," uvedl Ludvík.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.