Podivné chování
Německo řeší dozvuky drážďanské demonstrace proti Merkelové
23.08.2018 12:34
I týden po protestech příznivců protiimigračního hnutí Pegida a Alternativy pro Německo proti kancléřce Angele Merkelové (CDU) v Drážďanech se v Německu řeší jejich průběh. Během demonstrace totiž policie 45 minut nenechala pracovat štáb veřejnoprávní televize ZDF. Nyní se ukázalo, že demonstrant, na jehož popud tak učinila, je zaměstnancem saského zemského kriminálního úřadu (LKA). Důkladné vyšetření případu požaduje mimo jiné ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová (SPD).
Proti Merkelové před týdnem v saské metropoli demonstrovalo kolem 300 lidí. Několik z nich začalo pokřikovat na redaktory ZDF a někteří se dokonce pokusili kameramanovi vytrhnout kameru z ruky. Nedaleko stojící policie se nejprve k zásahu neměla a do akce se vložila až na výzvu demonstrujících - k překvapení redaktorů ale nikoli na jejich ochranu. Novinářům naopak celkem tři čtvrtě hodiny neumožnila pracovat a opakovaně kontrolovala jejich průkazy.
Proti postupu policie se ohradila veřejnoprávní televize i řada politiků. Policie se naopak zastal saský ministerský předseda Michael Kretschmer (CDU), podle něhož policisté jako jediní v danou chvíli postupovali seriózně. Za tato slova se Kretschmer sám stal terčem kritiky.
Ve středu se navíc ukázalo, že muž, který proti novinářům vystupoval nejhlasitěji, je členem zemského kriminálního úřadu a demonstrace se účastnil v rámci své dovolené. Saský ministr vnitra Roland Wöller (CDU) v reakci na to uvedl, že každý občan má právo na svobodné vyjádření názoru, řekl ale, že zároveň očekává, že lidé pracující v rámci jeho resortu budou na veřejnosti i jako soukromé osoby vystupovat korektně.
"Dění v Sasku skutečně vzbuzuje znepokojení a musí být saskými úřady naléhavě a důkladně objasněno," nechala se slyšet spolková ministryně spravedlnosti Barleyová, která zdůraznila význam svobody tisku. Bývalý šéf Zelených Cem Özdemir zase uvedl, že lidé, kteří jsou zodpovědní za ochranu ústavy, nemají co dělat u organizací, které proti této ústavě bojují.
Policie nyní svůj postup prověří. To, že v jejích řadách mohou být i sympatizanti protiislámské Pegidy, už ale připustila. "Koneckonců je policie průřezem společnosti. U nás jsou všechny politické proudy," míní mluvčí drážďanských policistů Thomas Geither.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.