Kritika nové vlády
Nemohou měnit základ demokracie! Poláci protestují
23.01.2016 15:25
Tisíce Poláků vyrazily do ulic Varšavy a tří desítek dalších měst na demonstrace proti politice současné vlády. Pod heslem "Na obranu tvé svobody" dali účastníci konzervativnímu kabinetu najevo, že považují nové zákony o veřejnoprávních médiích či státních orgánech za ohrožení demokratického systému. Informují o tom polská média.
Podle televizní stanice TVN24 se na nejpočetnějším shromáždění v polské metropoli sešlo několik tisíc lidí, kteří se centrem města vydali k prezidentskému paláci. "Parlamentní většina má právo měnit zemi, uskutečňovat předvolební sliby, svoje programy, měnit politiku, ale nemá právo měnit základ demokratického zřízení," prohlásil na úvod varšavské demonstrace Mateusz Kijowski, lídr pořádající organizace Výbor pro obranu demokracie.
Vláda podle něho nedávno přijatými normami útočí na nezávislost institucí, které jsou zásadní pro dohled nad demokratickým zřízením: ústavního soudu či veřejnoprávních médií. Novela zákona o policii zase prý nepřijatelně zvýšila pravomoci bezpečnostních složek v otázce nahlížení do soukromí Poláků.
Účastníci varšavské demonstrace měli na oblečení připnuté placky s nápisy "Občan druhé kategorie" či "Nižší sorta" na znamení toho, jak je Polsko po nástupu vlády katolicko-nacionální strany Právo a spravedlnost (PiS) rozděleno na dva nesmiřitelné tábory. Demonstrace za účasti stovek lidí odpoledne začaly rovněž v Krakově, Gdaňsku, Lodži či Katovicích.
Vláda na kritiku svých oponentů, kteří k protestům vyrážejí o víkendech opakovaně, reaguje odmítavě a tvrdí, že kritizované zákony nemají omezovat demokracii, ale usnadnit prosazení potřebných změn v zemi po osmi letech středopravé vlády liberální Občanské platformy (PO).
Ostrá slova na adresu polského kabinetu znějí i z Bruselu či Berlína. Evropská komise proti Varšavě zahájila bezprecedentní proceduru sledování stavu právního státu v zemi, což teoreticky může vyvrcholit rozhodnutím členských zemí EU pozastavit Polsku hlasovací práva v unii. K tomu je však potřeba jednomyslného souhlasu a například maďarský premiér Viktor Orbán už se vyjádřil, že takový krok nepodpoří.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.