Německo
Nové hnutí proti islamistům. Média se ho snaží shodit
03.11.2014 07:00 Glosa
Předposlední říjnový víkend se v ulicích Kolína nad Rýnem shromáždilo téměř pět tisíc lidí, kteří zčásti násilně demonstrovali proti islamismu, salafismu a plíživé islamizaci Německa. Většinu protestujících tvořili přívrženci HoGeSa (Hooligans gegen Salafisten), Pro NRW a pravicoví radikálové. Politici a média označili akci za xenofobní a chuligánskou, boj s islamisty prý jen předstírala.
Ve skutečnosti radikálové sledují své cíle a štvou proti cizincům obecně.
Zatímco se ve sdělovacích prostředcích a na sociálních sítích horečně diskutuje, kdo všechno za "chuligánskou" akcí, při níž byly zraněny čtyři tucty policistů, stojí, vyvstává obhájcům muslimského přistěhovalectví a islamizace EU další nepříjemný protivník. A současně problém.
V Drážďanech začátkem minulého týdne vyšlo do ulic poklidně protestovat asi 500 lidí. Jejich motto: Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (PEGIDA; Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes).
Aktivisté PEGIDA používají ve svém názvu starší výraz "Abendland", jak se kdysi říkalo západní, křesťanské části Evropy (též okcident jako protipól orientu). Zjevně tím narážejí i na odvěký boj křesťanství s islámem.
Odpůrci islamismu v saské metropoli oznámili, že inspirováni tradičními protestními pondělky ve Spolkové republice hodlají vyjít do ulici každé pondělí. Mělo by se tak tedy stát i dnes.
Také u protestu v Drážďanech se německá mainstreamová média pokusila okamžitě odhalit či vykonstruovat jeho extremistické pozadí.
List Leipziger Volkszeitung například napsal: Za fasádou (demonstrace) byl ale viditelný pravicový světový názor účastníků." Deník Sächsische Zeitung už v titulku "Demo proti údajné islamizaci" nabízí hodnocení akce.
Podle žurnalistů tohoto listu je zřejmě názor, že EU se islamizuje, pomýlenost. A centrem Drážďan se zřejmě potáceli nějací ideoví zbloudilci.
Lutz Bachmann, jeden z iniciátorů demonstrace, za potlesku přítomných prohlásil: "Při veškerém pochopení pro zoufalství a hrůzy válečných střetů na válčištích Země nemůžeme se my Němci a Evropané stát sběrným táborem a tím tyto války přenášet do našich ulic..." Z davu, jak píše Sächsische Zeitung, prý bylo možné také zaslechnout i známá extrémně pravicová hesla.
Také veřejnoprávní televize Mitteldeutsche Rundfunk nenechala nikoho na pochybách, jak protestní akci zhodnotila. Nazvala ji stručně a jasně "Demonstrace proti cizincům".
Podobně rázné jsou však i reakce diváků pod příslušným šotem na webu televize. Píše se v nich vesměs o dezinformacích, lžích a mediální propagandě. Ostudné, kdybychom my pracovali tak mizerně jako mnozí zpravodajové, už bychom ztratiti práci nebo zákazníky, stěžuje si jeden z diskutérů na úroveň sdělovacích prostředků.
Stát se mezitím viditelně připravuje, aby budoucím akcím "chuligánů" z HoGeSa proti radikálním islamistům pokud možno zabránil. Jejich demonstrace by neměly být pomocí soudních rozhodnutí povolovány, což ovšem vyvolá jisté právní problémy.
Podobné restrikce totiž mohou snadno vyvolat protireakce a získat pro protislamistické akce širší podporu mezi občany. Obavy z islámu, který je stále častěji vnímán jako netolerantní a násilné náboženství, respektive ideologie, mezi Němci postupně sílí.
Když skupina HoGeSa minulý týden oznámila, že na 15. listopadu připravuje proti salafistům další protest, tentokrát v Hamburku, přislíbilo během několika hodin na Facebooku svou účast přes pět tisíc lidí. To je o něco více, než se ohlásilo předem v Kolíně.
Jak uvedla policie, HoGeSa je velmi dobře propojena po celém Německu a je velmi výkonná. Stupeň její organizace by měl všechny zalarmovat, domnívá se dolnosaský ministr vnitra Boris Pistorius (SPD).
Alespoň v případě Hamburku a půlky listopadu si policie a politici mohou vydechnout. Alespoň na chvíli. Soukromá osoba, která demonstraci s heslem "Evropa proti teroru Islámského státu" ohlásila, své oznámení stáhla. Podle policie bez udání důvodu.
Diskuse o čerstvých násilných protestech v Kolíně zatím pokračují. Zapojila se do nich celá řada těch, kdo tvrdí, že na místě byli také oni, přičemž prý s pravicovým extremismem nic společného nemají.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.