Špatná zpráva pro kritiky islamizace Evropy. S výjimkou pouhých dvou měsíců se Strana pro svobodu (PVV) nizozemského poslance a prominentního antiislamisty Geerta Wilderse držela celý uplynulý rok na čele obliby domácích voličů. Od konce března se ale rychle propadla až na čtvrté místo.
Zatímco blonďatý politik Wilders sestavuje kandidátku na blížící se předčasné parlamentní volby, které se mají konat 9. června, a láká na ní nové tváře reklamním spotem (viz video; motiv "proti proudu"), jeho PVV začala v uplynulých několika týdnech nečekaně ztrácet u Nizozemců body.
Ještě loni v březnu by podle průzkumů získali opoziční wildersovci ve volbách 33 křesel v dolní komoře nizozemského parlamentu a s přehledem válcovali všechny etablované strany. O Wildersovi se spekulovalo jako o možném budoucím premiérovi Nizozemí.
Podle nejčerstvějších anket (Maurice de Hond) by se PVV musela spokojit "jen" s dvaceti poslaneckými mandáty, v oblíbenosti klesla na čtvrté místo a rekordní počet, celkem 63 procent dotázaných si určitě nepřeje, aby kritici islámu usedli v budoucí vládě.
ČTĚTE TAKÉ: Američané natočili film o kritikovi islámu Wildersovi
Wildersové všech zemí, spojte se!
Podle nejnovějších průzkumů vedou u Holanďanů dosavadní vládní strany Křesťanskodemokratická výzva (CDA) a Strana práce (PvdA), jež by shodně získaly 29 až 30 křesel v haagském parlamentu. Třetí příčku drží konzervativní liberálové z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD), které by si současně přálo nejvíce lidí ve vládě - 47 procent. PVV má v tomto ohledu podporu 19 procent.
Největší podpoře coby možný budoucí premiér Nizozemí se těší Job Cohen (63), jenž až do minulého měsíce vykonával devět let funkci starosty Amsterodamu. Dává mu přednost 51 procent dotázaných, zatímco dosavadnímu předsedovi vlády Peterovi Balkenendemu (54) jen 17 procent.
Že by se mohl stát premiérem, si o Wildersovi (47) myslí pouhá čtyři procenta účastníků průzkumu. Už delší dobu je zřejmé, že se politická konkurence bude snažit po volbách vytvořit kolem antiislamistů z PVV něco jako "sanitární kordon". A to tím neprodyšnější, čím lepší bude Wildersův výsledek.
Dřívější úvahy o tom, že by se mohl stát prvním tvrdým kritikem islamizace Evropy v čele vlády členské země EU, tak měly spíše je hypotetický charakter.
Strana pro svobodu přitom ještě začátkem března triumfovala v obecních volbách ve dvou městech, Haagu a Almere, v nichž poprvé zkušebně kandidovala. PVV vytlačila z vedení v Almere sociální demokraty (PvdA) a v Haagu skočila na druhém místě. Politické prostředí přesto vítěznou PVV vytlačilo v Almere do opozice.
Zastavte islamizaci Nizozemí, korán je fašistická kniha... S těmito a dalšími hesly budí Geert Wilders už roky rozruch a sklízí kritiku. Nejnověji Wilders ostře kritizoval, že příval nezápadních imigrantů do Holandska stojí společnost každý rok sedm až deset miliard eur.
Jedni ho tvrdě kritizují a označují za rasistu nebo dvorního šaška (VVD), jiní ho naopak obdivují a spatřují v něm naději v boji proti stále rostoucímu vlivu islámu a muslimů na starém kontinentě. Roste počet jeho příznivců jak v samotném Nizozemí, tak v zahraničí.
Foto: Profimedia, grafika Peil.nl