Pryč z "ulice"
Obří trajekt na Kosu: 2500 uprchlíků bude mít kde spát
16.08.2015 14:43 Aktualizováno 16.08. 15:49
Napětí kolem obrovského počtu uprchlíků, kteří se denně po tisících pokoušejí dostat za lepším životem do Evropy, o víkendu poněkud zmírnil zásah úřadů na řeckém ostrově Kos, kde začalo na palubě obřího trajektu fungovat nouzové přijímací středisko. Média v balkánských zemích naopak hlásí, že migrantů v posledních dnech rapidně přibylo vzhledem k tomu, jak se lidé snaží stihnout překročit hranice do Maďarska před tím, než tam bude dokončen plot. Ve Středozemním moři mezi Libyí a Itálii se odehrála další tragédie, když se na lodi s uprchlíky udusilo nejméně 49 lidí.
Trajekt Eleftherios Venizelos zakotvil u ostrova Kos už v pátek, první uprchlíci se ale na jeho palubu dostali až v noci na neděli. Kolem půlnoci se v okolí lodi shromáždily stovky Syřanů, kteří stáli ve frontách a postupně se naloďovali. Plavidlo má místo pro asi 2500 běženců. V přístavu by mělo zůstat asi dva týdny a poskytne nejen ubytování a hygienické zázemí, ale i možnost registrace.
Na ostrov Kos a další ostrovy v Egejském moři nicméně každý den dál míří stovky migrantů, většinou Syřanů, ale také Afghánců či Eritrejců. Vzhledem k příznivému počasí se nezastavil ani proud uprchlíků, kteří směřují z Libye do Itálie. Italská vláda zveřejnila novou bilanci, podle níž letos do země po moří dorazilo už 103 tisíc běženců. Při lodním neštěstí jižně od ostrova Lampedusa zemřelo udušením nejméně 49 lidí. Při sobotní záchranné operaci se podařilo z poškozeného plavidla s uprchlíky dostat do bezpečí 312 pasažérů.
Pracovníci charitativních organizací z Makedonie hlásí, že počet uprchlíků, kteří se pokoušejí takzvanou balkánskou cestou dostat z Řecka přes Makedonii, Srbsko a Maďarsko dál do západní Evropy, strmě roste. Makedonsko-řecké hranice nyní denně překročí asi dva tisíce lidí, což je až dvojnásobné množství oproti minulému týdnu. Běženci se dali do pohybu pravděpodobně hlavně proto, aby stihli překročit maďarské hranice dříve, než na nich koncem srpna bude dostavěn plot.
Naopak v přístavu ve francouzském Calais nyní podle provozovatelů podmořského tunelu, společnosti Eurotunnel, panuje relativní klid. Nyní se snaží do tunelu každou noc dostat v průměru 150 lidí mířících do Británie, koncem minulého měsíce to přitom byly až dva tisíce lidí denně. Britská média však upozornila na to, že v okolí velkých francouzských, ale také belgických přístavů přibývá převaděčských gangů. Ty slibují uprchlíky propašovat za nemalé částky na palubách lodí mířících z přístavů v Calais, Dunkerque či Zeebruge přes kanál La Manche. Jejich členy jsou často britští občané.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.