Polské volby: šance pro liberální pravici
19.10.2007 10:58
Poláci v neděli rozhodnou o tom, kdo bude v zemi vládnout. O vítězství v předčasných volbách bojují dvě pravicové strany, levici zůstane zřejmě třetí místo.
Dva dny před rozhodujícím hlasováním má největší opoziční strana - liberální pravicová Občanská platforma (PO) šanci odsunout od vlády konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) premiéra Jaroslawa Kaczyńského.
Téměř 30 milionů oprávněných voličů bude vybírat 460 poslanců dolní komory parlamentu, Sejmu, a 100 senátorů. Podle odhadu politologů žádná ze stran nezíská tolik hlasů, aby měla v Sejmu většinu. Volební období je čtyřleté.
Mezi kandidáty jsou současní politici, ale i někdejší vrcholní představitelé země, jako je exprezident Aleksander Kwaśniewski, jenž se stal lídrem levicové aliance Levice a demokrati (LiD), nebo expremiér Leszek Miller, který kandiduje za populistickou Sebeobranu. Do politiky vstoupila řada profesorů, lékařů i hvězd polské hudební, televizní či filmové scény.
O vítězi nakonec zřejmě rozhodnou nerozhodnutí voliči. Občanská platforma by podle v pátek zveřejněného průzkumu společnosti GfK Polonia získala 34 procent, PiS 26 procent, uskupení Levice a demokrati by dalo hlas 12 procent voličů a do Sejmu by se ještě s podporou osmi procent dostala Polská lidová strana.
Občanská platforma, kterou budou podle průzkumů veřejného mínění volit hlavně lidé ve městech a také v zahraničí, chce podle lídra Donalda Tuska vládnout s Polskou lidovou stranou, ale nezříká se ani jiných koalic. "Jestli budu moci udělat něco pro Polsko s LiD-em, PiS-em, s PSL-em, tak to udělám, pod podmínkou, že za partnery budu mít lidi, kteří chtějí skutečně udělat něco dobrého pro vlast," vysvětlil Tusk.
Premiér, jemuž se možnost vládnutí podle komentářů v denících rozplývá, rozhodně odmítá koalici PiS-LiD, jako nepravděpodobná se mu jeví i spolupráce s Tuskem. Nicméně by byl pro spojení PiS a PO bez jejího lídra.
Šanci podílet se na vládnutí vidí levice, jejíž podpora po korupčních skandálech v devadesátých letech byla velmi nízká. Nové hlasy se jí podařilo získat zřejmě díky oblíbenému a charismatickému exprezidentovi, který dokáže přitáhnout voliče.
Překvapením by bylo překročení pětiprocentní hranice někdejšími koaličními partnery Kaczyńského strany: populistické Sebeobrany v čele s bývalým ministrem zemědělství Andrzejem Lepperem, jehož odvolání kvůli údajné účasti v korupční aféře odstartovalo pád koalice, a nacionalistické Ligy polských rodin.
Ačkoliv průzkumy veřejného mínění se občas značně rozcházejí, v jednom se shodují i s politology a sociology: rozhodně vyšší než před dvěma lety bude volební účast. V roce 2005 přišlo k volbám 40 procent obyvatel, letos by to mohlo být až o dvacet procent více.
Více čtěte zde.
Na fotografiích: (1) Předvolební plakát hlavního favorita nedělních voleb, strany Občanská platforma ve Varšavě, 18. října; (2) Předvolební billboard premiéra Jaroslawa Kaczyńského a jeho strany Právo a spravedlnost ve Varšavě, 18. října; (3) Předvolební debata Donalda Tuska a Aleksandra Kwaśniewského, 15. října
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.