Polsko a Spojené státy se dnes dohodly na umístění části amerického protiraketového deštníku na polském území, třebaže ještě budou jednat o technických detailech. Oznámil to polský premiér Donald Tusk. V Polsku má být umístěno deset amerických protiraketových střel, výměnou Poláci získají baterii systému vzdušné obrany Patriot.
Polsko-americké ujednání, jehož předběžnou podobu dnes parafovali náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Kremer a americký šéfvyjednávač John Rood, má podle ruské agentury ITAR-TASS tři části: politickou deklaraci, mezivládní dohodu a technickou přílohu. Tusk oznámil, že před konečným podpisem bude dokument předložen k posouzení parlamentním frakcím v polském Sejmu. Podepsaná dohoda navíc podléhá souhlasu polského parlamentu.
Vývoj americko-polských rozhovorů uvítal náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar. "Vítáme to, že se Polsko a Spojené státy přiblížily k dohodě," řekl dnes Pojar ČTK.
Podle Tuska dnešní dohoda neznamená ukončení rozhovorů. "Zbývají technické otázky," vysvětlil. Dohodu s USA přirovnal k "překročení řeky Rubikon". Premiér také zdůraznil, že Poláci budou moci svou zemi účinněji bránit.
Američtí vyjednávači prý souhlasili s polskými požadavky větší vojenské spolupráce. "Dokument bude obsahovat prohlášení o spolupráci americké armády v případě, že na Polsko zaútočí třetí země," uvedl diplomatický zdroj agentury Reuters.
Budou základny nakonec dvě?
Podle ITAR-TASS polsko-americké ujednání předpokládá, že v Polsku bude v rámci posílení polské armády umístěno 96 raket systému vzdušné obrany, a to jeho modernizované verze Patriot-2. Jejich obsluha má být svěřena americké jednotce.
Ruská agentura to interpretuje tak, že na polském území budou dvě americké základny: jedna s protiraketovými střelami a druhá s raketami Patriot. V prvním případě má být základna vybudována v obci Redzikowo u Slupska asi 30 kilometrů od Baltského moře. Výstavba má prý začít ještě letos a dokončení je plánováno na období 2014-2016. První rakety Patriot se mají v Polsku údajně objevit ještě letos.
Obě země dospěly k dohodě po více než roce tvrdého vyjednávání. Polsko požadovalo trvalé rozmístění nejméně jedné baterie raket Patriot k ochraně svého vzdušného prostoru. Washington je ale chtěl jen dočasně zapůjčit.
Premiér Tusk 12. srpna odvolal hlavního polského vyjednávače Witolda Waszczykowského poté, co ten v médiích přičetl odpovědnost za průtahy v jednání členům vlády. Vyjednávání poté převzal ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
S umístěním amerických střel v Polsku a amerického protiraketového radaru v České republice a v Polsku zásadně nesouhlasí Rusko. Jeho ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov dnes odvolal svoji plánovanou zářijovou návštěvu Varšavy.
Češi dohodu podepsali 8. července
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg podepsali v Praze smlouvu o radaru 8. července letošního roku. Jestli v Česku Američané součást protiraketové obrany skutečně postaví, ovšem není jisté. Stále se ale jedná o doplňkové smlouvě SOFA, která upravuje pobyt amerických vojsk na českém území. Dokument by měl být hotov na podzim. Obě smlouvy pak musí schválit český parlament.Znění dohody česká vláda přísně tají. Zatím je jasné pouze to, že smlouva umožňuje vznik vojenské základny v Brdech, kde bude operovat až 250 Američanů.
K TÉMATU: Američané míří do Brd. Smlouva o radaru podepsána
Brdský radar a základna v Polsku by byly součástí jednoho systému. "Systém funguje společně," řekl už dříve on-line deníku TÝDEN.CZ vládní zmocněnec pro radar Tomáš Klvaňa. "Radar je vázaný na antirakety, které jsou zase naopak vázané na něj. V tomto případě se jedná o antirakety v Polsku nebo jinde ve střední Evropě," vysvětlil před časem.
Ilustrační foto: ČTK