"Potížista" Polsko. Brusel asi posune řízení kvůli zákonu o soudech

Zahraničí
11. 9. 2017 16:22
Polská premiérka Beata Szydlová.
Polská premiérka Beata Szydlová.

Evropská komise v úterý pravděpodobně do další fáze posune řízení, které s Polskem vede kvůli jeho novému zákonu o obecných soudech. Vyplývá to z informací ČTK.

Řízení pro porušení unijní legislativy, které může skončit až před evropským soudem, zahájila unijní exekutiva na konci července poté, co byl zákon zveřejněn v polském úředním věstníku. Řízení je částí vleklého sporu o stav právního státu, který Evropská komise s Varšavou vede.

Ke stavu právního státu v Polsku se Evropská komise vrátí na svém jednání ve Štrasburku poté, co Varšava na konci srpna jednoznačně odmítla poslední sadu výhrad EK vůči polské soudní reformě. Komise už 26. července Polsko upozornila, že může zahájit proceduru, teoreticky vedoucí až k odejmutí části hlasovacích práv země v Radě EU.

Podle diplomatických informací by o Polsku mohli poprvé mluvit ministři členských zemí na jednání Rady pro všeobecné záležitosti naplánované na 25. září.

Pro to, aby státy konstatovaly, že v Polsku hrozí zřejmé nebezpečí závažného porušování základních hodnot, na nichž EU stojí, se musí vyslovit 22 členských států a je třeba také souhlas europarlamentu. Je pravděpodobné, že před podobným výbušným rozhodnutím ještě členské země dají Polsku své vlastní doporučení, jak ještě situaci změnit.

K samotnému odebrání hlasovacích práv je kromě předchozího konstatování o nebezpečí závažného porušování základních hodnot potřeba také jednomyslný souhlas všech ostatních členských států EU. Ten je ale nepravděpodobný kvůli deklarovanému postoji Maďarska, které je rozhodnuto Poláky podpořit.

Řízení pro porušení unijní legislativy, v němž by v úterý komise mohla vydat takzvané odůvodněné stanovisko, se týká fungování obecných soudů v zemi. Je to jediná ze tří nových právních norem, kterou v létě polský prezident Andrzej Duda nevetoval. Jeho veto se týkalo zákonů o nejvyšším soudu a o soudcovské radě; Evropská komise nyní čeká, jak budou tyto dvě právní normy nakonec změněny.

Pokračuje tak vleklý spor o stavu vlády práva v Polsku, který za Evropskou komisi vede především její první místopředseda Frans Timmermans. Kroky polské vládní strany Právo a spravedlnost podle komise likvidují nezávislost justice v zemi. Předchozí doporučení unijní exekutivy, týkající se především dění kolem polského ústavního soudu, ale požadovaný efekt neměla.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Obří výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku způsobil vzácný jev

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Volba nového papeže začne 7. května, oznámil Vatikán

Zahraničí
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:50

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ