Sílící tlak
Právní stát v Maďarsku je ohrožen, stěžují si nevládní organizace
05.09.2018 12:36
Zástupci maďarských nevládních organizací v Bruselu vyzvali europarlament, aby podpořil spuštění řízení vůči Maďarsku kvůli možnému systematickému ohrožení právního státu v zemi. Evropský parlament bude o věci hlasovat přesně za týden. Může vyzvat členské země EU, aby se situací v Maďarsku začaly zabývat. Podobnému řízení už, především kvůli reformě soudního systému, čelí Polsko.
Postup vůči Maďarsku, kde jsou rostoucímu tlaku ze strany státní moci vystaveny zejména nevládní organizace snažící se pomáhat migrantům a žadatelům o azyl, už na konci června podpořil vlivný výbor europarlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.
Pokud by se možným "systematickým ohrožením právního státu" v Maďarsku začali v souladu s článkem sedm unijní smlouvy skutečně zabývat ministři dalších zemí bloku, hrozí Budapešti teoreticky i pozastavení hlasovacích práv v unii.
Laboratoř autoritářských tendencí
Jak novinářům řekla Márta Pardaviová z maďarského Helsinského výboru, podobá se práce i zážitky jejích kolegů stále více zkušenostem, které mají pracovníci nevládních organizací například v Rusku či Turecku. Ona i další zástupci lidskoprávních organizací před novináři hovořili například o trvající kampani provládních médií, v níž jsou jmenovitě označováni za nepřátele státu, i o stále tvrdších a lidská práva omezujících zákonech a pravidlech.
"Situace v Maďarsku dospěla do bodu, kdy by měl dát europarlament jasně najevo, že obrana společných evropských hodnot, jako je právní stát a lidská práva, je důležitější než okamžitý politický zisk," uvedl Áron Demeter z maďarské Amnesty International. Podle Pardaviové Maďarsko, kde zesiluje také tlak na nezávislé soudnictví, je nyní uvnitř EU "laboratoří" autoritářských tendencí; dění v zemi i reakci Evropy prý se zájmem sledují politici v zemích jako je Itálie či Polsko.
Evropská komise už poslala Maďarsko k unijnímu soudu kvůli podobě maďarského zákona o azylu a navracení uprchlíků. Budapešť také dostala v červenci dva měsíce čas na vysvětlení dalšího zákona, kterým byla zakázána jakákoli pomoc lidem žádajícím o azyl; právě ten může mít pro nevládní organizace poskytující například právní pomoc výrazné důsledky. Demeter z Amnesty International ale podotkl, že budapešťská vláda si z dosavadní reakce EU na své kroky těžkou hlavu rozhodně nedělala.
Tanec podle Sorose
Až po tlaku nevládních organizací maďarské úřady v létě bezmála po dvou týdnech upustily od praxe, kdy nechaly žadatele o azyl ve dvou takzvaných tranzitních zónách hladovět.
Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána snahu europarlamentu kritizuje a odmítá. Hlasování výboru v červnu Orbán označil za "zinscenovaný proces", kdy Brusel podle něj nemá zájem o pravdu a jen "tancuje jak George Soros píská". Americký finančník maďarského původu Soros je častým terčem útoků maďarské vlády.
Proceduře podle článku sedm lisabonské smlouvy čelí od loňského roku také Polsko, jehož případ předala členským zemím Evropská komise po měsících bezvýsledných konzultací o podobě justiční reformy. Maďarský parlament na počátku tohoto roku schválil rezoluci, v níž vyjádřil Varšavě podporu. S odebráním hlasovacích práv některé členské zemi EU by musely souhlasit všechny zbylé státy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.