Švýcarská vláda chce v komerční oblasti omezit využívání státních symbolů, především takzvaného helvetského kříže. Návrh však vyvolal protesty některých vlivných skupin, které mají švýcarský kříž jako tradiční součást svých výrobků a obávají se, že bez něj by se staly "tuctovým zbožím".
Snad nejznámějším z takových výrobků je takzvaný "švýcarský důstojnický nožík", který má na své tradičně červené střence švýcarský kříž ve stylizovaném štítu.
Jak uvedl basilejský deník News, návrh zákona zpřísňuje pravidla pro používání státní vlajky a znaku. Ty by směly být napříště trvale používány jen státem a jeho podřízenými jednotkami. To se týká i stylizovaného helvetského kříže v heraldickém štítku, jaký používají s menšími odchylkami na svém zboží oba výrobci švýcarských nožů Victorinox a Wenger.
Švýcarské sdružení na ochranu obchodních značek Promarca vyjádřilo sice podporu snaze zákona poskytovat větší ochranu symbolům země, ale s podmínkou, že tradiční firmy budou ze zákazu vyjmuty. Právě "důstojnické kapesní nožíky" patří mezi nejvýraznější "vývěsní štíty" Švýcarska a proslavují zemi daleko za hranicemi.
Hospodářský svaz Economiesuisse dal najevo obavy o osud švýcarských nožíků, pokud bude zákaz používání švýcarského znaku platit i pro jejich výrobce. "Důstojnický nožík bez znaku nejde zdaleka tolik na odbyt jako tradiční varianta," varoval svaz.
Takzvaný "důstojnický nůž" si nechal před 111 lety patentovat švýcarský podnikatel Carl Elsener. Původní určení bylo pro příslušníky švýcarské armády. Zatímco první modely měly pouze jednu velkou čepel, bodák, šroubovák a otvírák na konzervy, další dostal navíc ještě vývrtku a menší čepel.
Od roku 1921 jsou nožíky už jen z nerezavějící oceli a firma nese značku Victorinox. Dnes vyrábějí švýcarské armádní nože dvě společnosti - Victorinox v Ilbachu a Wenger v Delemontu. Obě firmy používají u většiny typů na červené střence švýcarský znak.
Foto: archiv