Rada Evropy dnes začala vyšetřovat tvrzení Srbska, že albánští povstalci v době války v Kosovu unášeli Srby a vyjímali jim z těl orgány, které pak prodávali na černém trhu. Vyšetřování vede Švýcar Dick Marty, který se má setkat s čelnými představiteli srbské justice a ve středu odcestuje do Albánie. Albánští představitelé srbská obvinění odmítají.
Zástupci Srbska tvrdí, že během války v Kosovu v letech 1998 až 1999 zmizelo až 500 kosovských Srbů. Podle srbských vyšetřovatelů existují důkazy, že nejméně deset lidí se stalo oběťmi mezinárodního obchodu s orgány.
ČTĚTE TAKÉ: Kšeft s orgány. Vykuchali Albánci duševně choré Srby?
V Kosovu zatkli původce zpráv o obchodu s orgány Srbů
Nevylučují, že těch, kdo byli operováni v provizorních nemocnicích v sousední Albánii, bylo daleko více. Jejich těla pak prý byla odhozena do masových hrobů.
"Ať je pravda kdekoli, pohřešujeme 300 až 500 lidí a ti, kdo se pokoušejí dosáhnout spravedlnosti, na to nesmějí zapomínat," řekl mluvčí srbských vyšetřovatelů zkoumajících válečné zločiny Bruno Vekarić.
Zástupci etnických Albánců obvinění ze strany Srbska odmítají. Jde podle nich o součást srbské propagandy proti Kosovu, které loni v únoru vyhlásilo na Bělehradu nezávislost.
Informace o údajném obchodu s orgány unesených Srbů se poprvé dostaly na veřejnost loni v pamětech Carly Del Ponteové, která působila jako hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).
Mluvčí kosovské vlády Memli Krasniqi dnes řekl, že úřady jeho země "vítají jakékoli vyšetřování týkající se válečných zločinů spáchaných v Kosovu". Dodal ale, že skutečné pachatele je třeba hledat v Srbsku.
"Každý ví, že tím, kdo v Kosovu spáchal zločiny proti lidskosti a genocidu, je Srbsko," řekl Krasniqi. "Obvinění z obchodu s lidskými orgány je částí představ Del Ponteové, které inspirovali srbští zločinci," prohlásil.
Válka v Kosovu, během které proti sobě stáli povstalci z řad etnických Albánců a jednotky věrné někdejšímu srbskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi, si vyžádala nejméně 10 tisíc lidských životů. Konflikt ukončilo bombardování Srbska letadly Severoatlantické aliance.
Foto: Reuters a Profimedia