Psychické problémy
"Raději zemřít doma, než uváznout zde." Uprchlíci prý v Řecku trpí
10.10.2017 18:36
Násilí, zanedbání a špatné životní podmínky v řeckých táborech pro uprchlíky vyvolávají psychické problémy u stále většího počtu běženců. Oznámila to dnes organizace Lékaři bez hranic (MSF), podle níž v poslední době rychle přibylo lidí, kteří vyhledali pomoc po nezdařeném pokusu o sebevraždu. Někteří se pokusili ublížit si jiným způsobem, u dalších se projevily psychózy.
V pěti táborech na řeckých ostrovech poblíž Turecka žije 13 tisíc uprchlíků, většinou Syřanů a Iráčanů. Ve čtyřech z nich žije počet lidí převyšujících až trojnásobně kapacitu tábora.
"Naši lidé denně ošetřují pacienty, kteří říkají, že by raději zemřeli ve vlasti, než uvázli zde," řekla Jayne Grimesová, která vede na ostrově Samos tým MSF, který se zabývá duševním stavem uprchlíků.
Šest ze sedmi běženců, kteří se v létě objevili na pracovištích MSF na ostrově Lesbos, vyhledalo pomoc kvůli pokusu o sebevraždu nebo psychotickým symptomům, což bylo o 50 procent více než v minulých třech měsících. Jednou z příčin špatného duševního stavu jsou dozvuky násilí, s nímž se uprchlíci setkali v minulosti.
"Vím, že musím hledat naději, ale když si večer uvědomím, kde jsem, mám pocit, že se zblázním," řekl pětadvacetiletý syrský uprchlík. Pronásledují ho vzpomínky na lidi, které viděl umírat hlady v obléhaném městě Madája. "Pořád si vybavuji chuť listí (které vyhladovělí lidé jedli) a pach smrti," řekl muž.
Na Samosu se v táboře pro 700 osob tísní 3 tisíce lidí, dalších 400 jich žije v lese. Na ostrově Lesbos je pod stany nebo provizorními přístřešky 1500 lidí, obydlí nemají pevnou podlahu a nejsou vybavena topením.
V srpnu MSF musel tři čtvrtiny nových pacientů přijatých kvůli duševním problémům předat do psychiatrické péče. Osmačtyřicetiletý Syřan, který tvrdí, že prošel mučením, se v nemocnici na Lesbu dověděl, že psychiatr ho může vyšetřit až za osm měsíců. "Když jsem to slyšel, měl jsme pocit, že zemřu," řekl. Devětadvacetiletá žena ze Sýrie řekla, že nejhorší je nejistota, kterou uprchlíci prožívají. "Ta nejistota z toho, co bude, nás zabíjí zevnitř," řekla.
Server Balkanpost minulý týden napsal, že z Řecka se letos vrátilo až 14 tisíc uprchlíků, protože se vzdali naděje, že se jim podaří dostat se do bohatší části Evropy. I když se proud běženců do Řecka po loňském uzavření balkánských hranic zpomalil, do Řecka i tak od začátku roku dorazilo přes 18 tisíc běženců. V zemi jich pobývá asi 60 tisíc.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.