Reakce na Obamovu strategii: <span>hrrr na ně!</span>

Zahraničí
2. 12. 2009 17:47
Stratég Obama zatím sklidil za svou řeč chválu.
Stratég Obama zatím sklidil za svou řeč chválu.

Stratég Obama zatím sklidil za svou řeč chválu.Západní státy i afghánská vláda přivítaly novou strategii amerického prezidenta Baracka Obamy v Afghánistánu, v jejímž rámci USA vyšlou do boje proti povstaleckému hnutí Taliban dalších 30 tisíc vojáků.

Některé země jako Polsko či Španělsko uvedly, že i ony připravují posily, a to v řádu stovek vojáků. Rozšíření svého kontingentu nevyloučila ani Francie, byť zatím váhavě. Mluvčí Talibanu nicméně pohrozil, že americké posily jen zvýší odpor rebelů.

ČTĚTE TAKÉ: Obama pošle do Afghánistánu dalších 30 tisíc vojáků

"Americký prezident oznámil novou, hanebnou strategii pro Afghánistán. Ale jeho naděje vojensky kontrolovat naši zemi se neuskuteční. Dalších 30 tisíc vojáků jen zvýší odpor," řekl mluvčí Talibanu Karí Júsuf Ahmádí.

Generál McChrystal: Budeme moci plnit misi."Američané budou nuceni se stáhnout, jakmile zjistí, že nemohou dosáhnout svého cíle, tak jako před nimi Rusové. Obama se bude dívat na četné rakve amerických vojáků zabitých v Afghánistánu," dodal.

Spokojenost naopak vyjádřil velitel mezinárodních sil v Afghánistánu Stanley McChrystal, který původně žádal čtyřicetitisícové posily. Nový plán dává potřebné zdroje, abych mohl dobře plnit svou misi, konstatoval.

Obamův rozkaz vyslat do Afghánistánu dalších 30 tisíc vojáků a doplnit tak americké jednotky na 100 tisíc mužů podpořil dnes i znovuzvolený afghánský prezident Hamíd Karzáí a jeho vláda.

Francouzské váhání

K větší bezpečnosti v Afghánistánu mají přispět i posily dalších států NATO. Francie sice před několika dny odmítla další zvyšování své vojenské přítomnosti v této zemi, ale v první reakci na Obamův projev prezident Nicolas Sarkozy i ministr zahraničí Bernard Kouchner nechali otevřené dveře pro nasazení případných dalších příslušníků francouzské armády.

Francie má v Afghánistánu po USA, Británii a Německu čtvrtý největší kontingent o síle 3750 mužů, z nichž 3300 působí v terénu.

Neříkám tak ani tak... Francouzský ministr Kouchner."Nikdo netvrdí, že francouzský kontingent nebude potřeba nově upravit," řekl Kouchner rádiu France Info, přičemž naznačil možné vyslání "civilistů, četníků a techniků" do Afghánistánu. Francie prý zhodnotí situaci po páteční schůzce NATO a po konferenci OSN o Afghánistánu plánované na 28. ledna v Londýně.

Kdo pojede pod Hindúkúš

Svou vojenskou přítomnost v Afghánistánu zvýší Polsko. Jak oznámil ministr obrany Bogdan Klich, polská vláda je připravena vyslat do Afghánistánu dalších 600 vojáků. Plán ministerstva obrany na doplnění stávajících polských jednotek o síle 1910 vojáků, kteří působí v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF), ještě musí schválit polský prezident.

Také španělská socialistická vláda zamýšlí podle dnešního vydání listu El País nasadit v Afghánistánu další vojáky. Po vyslání dodatečných 200 Španělů by počet příslušníků španělské armády na afghánském území stoupl na více než 1200. Rozhodnutí musí projít hlasováním v parlamentu.

Ministr Barták: Češi posílení afghánského mužstva zvažují.Posílení mise až o stovku lidí zvažuje i české ministerstvo obrany, uvedl dnes ministr obrany Martin Barták. O zvýšení české účasti v ISAF například o radiolokátor Artur či o rozšíření českého týmu školícího prapor afghánské armády chce Barták co nejdříve jednat s politickými stranami, především se sociální demokracií, která zvyšování počtů vojáků v misích odmítá.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dnes v Bruselu uvedl, že ISAF, které v Afghánistánu pod velením NATO působí společně s americkými jednotkami, mohou již nyní počítat s posilami ve výši minimálně pět tisíc mužů. Do tohoto počtu přitom ještě nejsou zahrnuty zmíněné polské, španělské, případně francouzské či německé posily.

"Neameričtí členové této mise (v Afghánistánu) vyšlou nejméně pět tisíc dalších vojáků na tuto operaci a pravděpodobně o několik stovek více... Není to válka jen Ameriky. To, co se děje v Afghánistánu, představuje jasné a současné nebezpečí pro občany všech našich zemí," řekl na briefingu šéf NATO bez upřesnění zemí, odkud by posily mohly být.

Kromě Polska dosud vyslání posil oznámil Londýn (500 vojáků), Gruzie (900 vojáků) a Slovensko (250 vojáků). Podle agentury Reuters přislíbily přispět ke spojeneckým posilám stovkami svých vojáků také Itálie, Albánie a Finsko.

Naproti tomu Nizozemí a Kanada plánují stažení svých jednotek v počtu 2100, respektive 2800 vojáků v letech 2010, respektive 2011.

Pákistánské ministerstvo zahraničí dnes zdůraznilo nutnost zajistit, aby Obamův plán pro Afghánistán neměl nepříznivý dopad na Pákistán. Ministr Šáh Mahmúd Kureší řekl, že pro Pákistán není tak důležité posilování americké vojenské přítomnosti v Afghánistánu jako místo, kde budou vojáci rozmístěni.

Již minulý týden premiér Júsuf Ráza Gílání vyjádřil obavy, aby vyslání amerických vojáků na jih Afghánistánu neznamenalo přesun více bojovníků Talibanu do pákistánských kmenových území při hranici s Afghánistánem.

Foto: ČTK/AP, Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ