Španělsko
Recese? Petice za odtržení Barcelony podráždila separatisty
27.12.2017 08:30
Pozdvižení na sociálních sítích ve Španělsku a zejména v katalánském regionu vyvolala recesistická petice požadující odtržení Barcelony od Katalánska. Autoři akce využívající stejnou argumentaci jako katalánští separatisté v případě snahy o odtržení od Španělska shromáždili za tři dny více než 20 tisíc podpisů, informovala agentura AFP.
Iniciativa požadují vznik nového autonomního regionu Tabarnia, který by sdružoval Barcelonu s dalším městem Tarragona, se stala v úterý nejdiskutovanější na Twitteru, a to v celosvětovém měřítku. Vygenerovala více než 120 tisíc reakcí.
Petici, kterou zorganizovala skupina pod názvem "Barcelona není Katalánsko", aby se tak vysmála heslu separatistů "Katalánsko není Španělsko", převzala jejich argumentaci, když svou akci zdůvodnila tím, že Tabarnia "je oblast, která se liší v mnoha ohledech od zbytku regionu, do kterého patří".
Ve volbách do regionálního parlamentu 21. prosince získali katalánští separatisté absolutní většinu v počtu poslanců, nikoli ale v počtu hlasů voličů. Tamní volební systém zvýhodňuje venkovské vnitrozemí, které je baštou nacionalistů, a to na úkor městských oblastí na pobřeží, kde většina voličů hlasovala pro strany bránící jednotu Španělska, upozornila AFP.
"Naše hlasy mají třikrát až čtyřikrát nižší hodnotu než hlasy Girony a Lleidy," uvádějí autoři petice s poukazem na dvě venkovské oblasti, díky nimž separatisté volby vyhráli.
Iniciátoři akce zároveň uvádějí, že Barcelona a Tarragona doplácejí daňově na venkov, a prohlašují, že pobřežní města mají právo se rozhodnout, zda chtějí vytvořit nový španělský region, který by je chránil před separatistickou hrozbou. Jako příklad přitom uvádějí Madrid, který byl historicky součástí Kastilie a nyní jde o autonomní region, který "je v současné době jedním z motorů Španělska".
"Pokud se nacionalisté mohou dovolávat práva na odtržení, může to udělat i kdokoli jiný," komentoval záležitost šéf strany Ciudadanos Albert Rivera.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.