Výsledky hlasování
Referendum v Kosovu: Srbové řekli Prištině jasné ne
16.02.2012 08:58 Aktualizováno 16.02. 12:05
Srbové žijící na severu Kosova v dvoudenním referendu dali jasně najevo, že neuznávají vládu a úřady v Prištině. Uvedlo to 99,74 procenta lidí, kteří se zúčastnili hlasování kritizovaného ze strany kosovské vlády, Bělehradu i Evropské unie. Výsledky plebiscitu dále ohrozily snahy Srbska sblížit se s Evropskou unií.
Podle volební komise na otázku "Uznáváte instituce takzvané Republiky Kosovo v Prištině?" odpovědělo kladně jen 69 hlasujících. K volbám přišlo asi 75 procent voličů z celkových 35 500.
Referendum vypsaly loni v prosinci městské rady v Kosovské Mitrovici, Leposaviči, Zubinu Potoku a Zvečanu, kde většinu obyvatel tvoří Srbové. Reagovaly tak na vlnu násilí, která postihla sever Kosova, kde žije více než 40 000 Srbů. Srbové z jižních oblastí Kosova, kteří jsou nuceni žít v enklávách obklopených většinovými Albánci, se hlasování nezúčastnili.
Předáci kosovských Srbů jsou většinou členové srbských nacionalistických stran, které chtějí těsné vztahy s Ruskem a jsou proti vstupu země do EU. Chtějí, aby se severní region odtrhl od Kosova a spojil se Srbskem. Referendum považují za důležitý krok v tomto směru.
Podle předáka místních Srbů v severním Kosovu Krstimira Pantiče referendum "vyslalo jasnou zprávu" o tom, co si většina kosovských Srbů myslí. "Po tomto referendu bude zcela jasné pro kosovské Albánce, mezinárodní společenství i politiky v Bělehradu, že Srbové na severu Kosova se nechtějí podřídit institucím v Prištině."
Vláda v Prištině označila hlasování, které se konalo v předvečer čtvrtého výročí vyhlášení nezávislosti Kosova, za "velkou revoltu" a z jeho organizace obvinila Srbsko. Kosovský parlament přijal prohlášení, v němž označil referendum za porušení ústavního řádu Republiky Kosovo.
Hlavní srbský vyjednávač o Kosovu Borislav Stefanović dnes znovu upozornil, že výsledky referenda nebudou mít žádný právní dopad. "Jedinou cestou k řešení problémů je dialog, a ten bude pokračovat," zdůraznil. Právě dialog Bělehradu s Prištinou a zatím dosažené dílčí dohody o budoucím uspořádání života v Kosovu považují kosovští Srbové za ústupky, které na jejich vrub dělá Bělehrad pod tlakem Bruselu.
Evropská unie i Srbsko vyzvaly Srby, aby referendum nepořádali, protože to může ohrozit snahy Srbska získat status kandidáta EU. Kandidaturou se bude sedmadvacítka znovu zabývat v březnu a její rozhodnutí bude důležité pro vládu v Bělehradě, která čelí silným tlakům nacionalistů před letošními volbami.
Kosovo je nejmladším státem Evropy a nezávislost na Bělehradu vyhlásilo v únoru 2008. Doposud ho uznalo 85 ze 192 členských států OSN, mezi nimi USA i většina evropských zemí včetně Česka. Mezi odpůrce kosovské nezávislosti patří například Rusko i část členů EU jako Slovensko, Rumunsko, Řecko a Španělsko.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.