Evropský tisk
Reforma EU? Německé volby předem torpédovaly Macronovy plány
27.09.2017 10:38
Za pokrokové plány, ale i nebezpečný sen považují evropské deníky návrhy Emmanuela Macrona na reformu Evropské unie, které francouzský prezident v úterý představil na pařížské Sorbonně. Listy se shodují především v tom, že bez německého souhlasu nemá Macronovo úsilí naději na úspěch. Kancléřka Angela Merkelová přitom vzešla z nedělních parlamentních voleb oslabená a o koalici bude jednat se svobodnými demokraty (FDP), kteří na francouzské návrhy pohlížejí skepticky. Výsledek německých voleb tak podle řady evropských listů plány francouzského prezidenta vlastně předem torpédoval.
"Tento projev měl původně využít vhodné příležitosti v evropských dějinách," napsal britský list The Times. Macron podle něj čekal na německé volby, aby poté, co představitelé obou hlavních ekonomik Evropské unie dostanou čerstvý mandát, zahájil snahu o obrodu Evropy. "Spolkové volby ale jeho záměr torpédovaly," dodal list.
Za "pokrokovou" označil řeč britský The Guardian. "Zbývá vyčkat, zda se slova potkají s realitou," konstatoval. "Na projevech záleží. Mohou naplnit energií, získat podporu, stanovit cíle a pomáhají porozumět výzvám způsobem, který činí snazším se jim postavit. Macronovu poselství je třeba věnovat pozornost: Evropa potřebuje více, nikoli méně ambicí," dodal list.
Oba britské deníky upozorňují, že problém pro Macronovy plány budou představovat složitá koaliční jednání, která čekají německou kancléřku Merkelovou. "Mezi francouzskými a německými představami o fiskální konsolidaci Evropy vždy zela hluboká propast. Pokud Merkelová vstoupí do koalice s FDP a Zelenými, tato propast se spíše prohloubí, než zmenší," napsal The Times.
"Téměř vše z programu francouzského prezidenta zřejmě narazí v evropských metropolích nejdříve na skepsi," uvedl v komentáři švýcarský list Tages-Anzeiger. Největší problém ale i podle něj bude představovat oslabená pozice německé kancléřky. "Německo-francouzský motor nezačne pracovat tak rychle, jak asi prezident v Paříži doufal," napsal list. "Nakonec může Macron zůstat hlasem volajícího na poušti," dodal.
Podle Neue Zürcher Zeitung (NZZ) sní Macron "nebezpečný sen o Evropě". Ve svém komentáři se švýcarský list věnuje především výraznému rozdílu Macronových představ a programu německých svobodných demokratů, kteří by se mohli stát druhou nejsilnější stranou budoucí německé vlády. Deník stejně jako mnohá jiná média cituje nedávný článek listu Le Monde, podle kterého Macron v červenci řekl, že vstoupí-li do německé vlády FDP, "je mrtvý". "Pokud by vládní účast německých liberálů měla být hrůznou vizí pro budoucnost Evropy, pak je s těmito představami o budoucnosti něco špatně. Nebo trpí architekti těchto idejí ztrátou soudnosti," poznamenal NZZ.
"Existuje tisíc a jeden důvod, proč Macrona po jeho evropské řeči ostře kritizovat," napsal rakouský Der Standard. "A přece bychom měli ocenit, že prokázal odvahu," píše list. I v případě, že v Berlíně vznikne koaliční vláda s účastí FDP, mohla by Francie a Německo podle deníku najít v otázce reformy EU a eurozóny kompromis.
O tom je přesvědčený také autor komentáře v nizozemském listu De Telegraaf. Macron podle něj už ve své řeči vyšel Německu v mnoha ohledech vstříc, a připravil si tak půdu pro uskutečnění svých plánů.
"Francouzský prezident Emmanuel Macron patří k těm, kteří stojí na straně poražených v nedělních německých volbách," napsal polský list Gazeta Wyborcza. Prezidentovy plány by podle něj byly těžko prosaditelné, i kdyby v Berlíně pokračovala velká koalice CDU/CSU se sociálními demokraty, natož po případném vzniku koalice s FDP a Zelenými. Pro Polsko bude podle něj nicméně z krátkodobého hlediska zpomalení reformních plánů EU výhodné. "Zpomalí se také rozdělení EU na dvě rychlosti, v jehož důsledku nám hrozí odsunutí na okraj," napsal polský list.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.