Reakce na referendum
VIDEO: "Robocopové" útočící na stařenky. Španělsko sklízí kritiku
02.10.2017 10:12
Za špatný den pro Katalánsko, Španělsko i Evropu označil neděli, kdy se v Katalánsku konalo referendum o nezávislosti neuznané španělskou vládou, novinář a komentátor Jurek Kuczkiewicz v belgickém listu Le Soir. Katalánští politici podle něj poslali své spoluobčany - proti vůli mnohých z nich - do pochybného separatistického dobrodružství. Ani španělský premiér Mariano Rajoy ale nezvládl nejsložitější zkoušku španělské demokracie od pokusu o vojenský puč v roce 1981.
"Je složité nějak charakterizovat přístup španělské ústřední vlády, která, ač měla za sebou sílu právní a ústavní legitimity, zvolila k likvidaci 'referenda' jen brutální sílu," napsal list. Snahu poukázat na nedostatky zorganizovaného hlasování a návrat k politickým jednáním nahradilo použití gumových nábojů proti hlasujícím a "robocopové" útočící na malé stařenky. Z takové politiky nemůže pro španělskou jednotu plynout nic dobrého.
Prohrála ale také Evropa, upozornil deník. Ruský prezident Vladimir Putin a bývalý šéf britské protievropské strany UKIP Nigel Farage se mohou radovat, vždyť na evropskou demokracii v podání španělských a katalánských lídrů byla radost pohledět. A EU a její představitelé se věc nepokusili nejen ovlivnit, ale vůbec i komentovat. "Panický strach ze snah o nezávislost a objektivní vazby mezi ústředními vládami převážily nad rozvážným úsudkem a odvahou, v pasti mezi protichůdnými principy ústavnosti a práva na sebeurčení," napsal komentátor. Připomněl nepoměr mezi tvrdým právním postupem vůči Polsku kvůli stavu vlády práva v této zemi a absencí jediného slova pochybností o přístupu Madridu.
Evropské ticho nemůže dál trvat, míní list. Belgický premiér Charles Michel jej přerušil jako první - na Twitteru napsal, že odsuzuje násilí, a vyzval k politickému dialogu - a dal najevo, co si podle listu tiše myslí mnozí z jeho evropských kolegů.
Jeho krok podle listu Le Soir může někdo připsat nadání a dobrému načasování, jiní odvaze. A v Belgii a v Evropě to bude nejspíš chápáno i jako gesto vůči vlámským separatistům z N-VA, kteří tvoří výraznou část jeho vládní většiny.
Španělského premiéra Rajoye nešetří ani vlámský De Standaard. "Španělský premiér v posledních dnech ukázal, jak umí věci nezvládnout. Tento pravicový konzervativec nemá mezi svými demokratickými evropskými kolegy co pohledávat," napsal deník. Katalánský premiér zase ale podle něj zneužil jednostranné referendum jako vlastní politický nástroj. Přesto by se podle listu mohla neděle stát bodem obratu, který všechny přinutí vzít rozum do hrsti. Brutální a masivní použití policejní síly proti neozbrojeným civilistům podle listu způsobilo, že skutečný výsledek katalánského referenda už není důležitý. "Kolik Katalánců hlasovalo 'Ano' či 'Ne' nehraje roli," míní list.
Unfortunatelly, these are not the worse scenes today, watch this pic.twitter.com/B9RTqlNtvg
- Pau al m9N (@paudugar) October 1, 2017
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.