Naivní strategie
Rodiče stopnou své mladé radikály. Jak Britové čelí doma IS
19.10.2015 07:29 Aktualizováno 19.10. 12:46
Větší počet britských rodičů, kteří mají obavy, že jejich dospívající děti by pod vlivem radikálů mohly odcestovat do Sýrie nebo Iráku, bude moci požádat o odebrání cestovních pasů svých potomků. Počítá s tím další opatření v rámci nově zaváděné vládní strategie proti extremismu.
Rodiče mají už od července, kdy se nová strategie naposledy upřesňovala, možnost žádat úřady o odebrání pasů pro své děti mladší 16 let. Nyní se tato jejich pravomoc rozšíří na 16leté a 17leté děti, uvedl web BBC s odvoláním na úřad premiéra Davida Camerona.
Britská ministryně vnitra Theresa Mayová dnes v rozhlasové stanici BBC připustila, že od července využilo možnosti blokovat pasy svým dětem jen málo rodičů. Je však přesvědčena, že i toto opatření pomáhá bojovat s teroristickou hrozbou, která je podle ní pro Británii "ohromná".
Smyslem tohoto opatření je narušit proud mladých Britů, kteří se nechávají zlákat ideologií radikálního hnutí Islámský stát, aby se přidali k této skupině, která ovládá značná území na Blízkém východě.
Lidem, kteří jsou odsouzeni na nějakou extremistickou činnost, bude podle nových opatření také automaticky zakázáno pracovat s dětmi.
"Nová vládní 'Strategie proti extremismu' je jasným signálem změny, kterou jsme učinili, abychom se postavili této škodlivé ideologii s odhodláním, rozhodností a s cílem vybudovat větší Británii," vysvětlil podle agentury Reuters premiér Cameron posilování protiteroristických opatření.
Místní muslimští předáci podle BBC ale varují, že nová vládní strategie "není správnou cestou a může vyvolat nepřátelství (vůči úřadům) ze strany muslimů v Británii".
Cameron již v neděli zveřejnil plán investovat pět milionů liber (184 milionů Kč) na podporu projektů, které budou bránit šíření propagandy extremistických skupin typu IS na internetu i jinde ve společnosti. Další peníze hodlá vláda utratit na projekt v příštích letech. Cílem je vybudovat celonárodní síť organizací, které by bojovaly proti všem formám extremistické ideologie.
Britské úřady podle BBC odhadují, že v posledních letech odcestovalo z Británie pomáhat džihádistům do Sýrie a Iráku nejméně 700 Britů. Na Blízkém východě se podle britských úřadů tito převážně mladí lidé ještě více radikalizují a po návratu představují pro Británii teroristickou hrozbu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.