Drzí a asociální
Romské domy hrůzy straší a sužují německé sousedy
07.12.2012 07:00
Rozbitá okna, plíseň na stěnách, odpadky přede dveřmi... Stovky Romů bydlí v osmi podlažích jednoho zcela sešlého vícegeneračního domu v Duisburgu (Severní Porýní-Vestfálsko). Současně žijí ve čtvrti mnozí ve strachu z kriminálníků a přivandrovalců, píše německý magazín Der Spiegel.
Duisburg přitom není v Německu jediným městem, které trápí podobné problémy. Kdo bydlí v Hochfeldu, nepatří zpravidla k těm, kterým se vede ekonomicky lépe. Je to bývalá duisburgská dělnická čtvrť. Přibližně totéž platí o čtvrti Rheinhausen, kde stojí osmipatrový dům obývaný až na několik výjimek Romy (video ZDE) . V domě je hlášeno 139 lidí, ale policie předpokládá, že ve skutečnosti jich je výrazně více.
Na chodbách to čpí moči, skleněné výplně dveří chybějí a ještě před několika dny byla před domem metr vysoká hromada odpadků. Teď se jich zde povaluje o něco méně. Úřady jsou proti tomu bezmocné, zní v televizní reportáži Spiegelu.
Romové z Rheinhausenu patří k desítkám tisíc těch, kteří se ve "velkém treku", velké migrační vlně vydali z Rumunska a Bulharska do bohatších zemí Evropské unie s vidinou lepšího živobytí. K úniku ze života v bídě a bez perspektivy jim pomohla jízdenka za asi sto eur (2500 Kč). Mnozí cestovali minibusy. Část zamířila do Porúří.
Němečtí sousedé Romů v Rheinhausenu jsou však nespokojení. Jedna z Němek, která bydlí v citovaném osmipatrovém domě, se redaktorům Spiegelu svěřuje, že s Romy nemůže žít pod jednou střechou. Ukazuje obranný elektrický paralyzér, který u sebe nosí.
(video o Romech v berlínské čtvrti Neukölln)
Stejně jako její německá sousedka se kvůli Romům stěhuje pryč. Jen tento rok prý na ně 150krát volala polici. Romů podle ní přichází stále více, proto ztratila důvěru v politiky. V domě hrůzy už téměř žádní Němci nežijí. Místní média hovoří politicky korektně o "problémovém domě".
Přistěhovalce z Balkánu, kteří zčásti kálejí na ulici, obyvatelé v okolí nechtějí. Opakovaně dochází ke konfliktům mezi Romy a obyvateli čtvrti. Je třeba proti nim zasáhnout, požadují mnozí. Část z nich se chce ze čtvrti odstěhovat. Odešly už hlavně rodiny s malými dětmi. V policejních materiálech se dokonce hovoří o "štvanicích" na Romy. Veřejnost o tom nebývá informována.
Před třemi týdny podle policie zaútočili tři nebo čtyři maskovaní muži ozbrojení obušky a boxery na čtveřici Romů, kteří seděli a popíjeli v parku. Policie vychází z toho, že útočníky byli mladíci tureckého původu. Ti, kteří incident viděli, zčásti tleskali.
Obyvatelé čtvrti, úřady a instituce vnímají chování přistěhovalců jako drzé, asociální a bez respektu, uvádí jeden z policistů.
Jedna z Romek v reportáži ukazuje svůj byt a říká, že za něj platí 300 eur měsíčně, včetně vody a elektřiny. Jednou za měsíc prý přijde žena, které říkají "blondýna", a zkasíruje je.
Dům patří jistěmu Brankovi B., který je známý podnikáním v prostituci a dobrými vztahy s rockery - motorkářskými gangy. Nemovitost obývanou Romy koupil před třemi roky za 1,25 milionu eur. O to, jak děsivě a zoufale to v domě vypadá, se nezajímá. Na to má správce, on je jen majitel. Po jedné velké policejní razii se ale Branko B. rozhodl, že chce mít obtížný dům z krku. Zatím se mu však nepodařilo ho prodat.
Jeden z policistů říká, že jsou z celé situace vynervovaní a že se cítí, jako by je ti nahoře nechali na holičkách.
Podle ministerstva vnitra v regionu výrazně vzrostla kriminalita, hlavně případy vloupání do bytů a krádeže u bankovních automatů. Jde to především na konto band z jihovýchodu Evropy.
(video: noví obyvatelé Porůří)
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.