Kauza novičoku
Ruský novinář: Na Skripalovy cílili Rusové, ale ne nutně Putin
14.09.2018 10:54
Útok na dvojitého tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury zosnovali Rusové, ale nemusel jej nutně schválit prezident Vladimir Putin, napsal v listu The Guardian ruský novinář Alexej Kovaljov.
Když dva muži, které britské úřady obvinili z útoku, ve čtvrtek v ruské státní televizi tvrdili, že se do Salisbury vydali dvakrát prohlédnout si katedrální věž, moderátorka jen stěží zadržela smích, konstatuje novinář. Podle jeho názoru má dvojice stále co vysvětlovat, například proč se jejich pasy liší jen jediným číslem.
Ani ruští diplomaté nevědí, jak mají na obvinění reagovat - o útoku by v první řadě nic nevěděli, píše Kovaljov. Špiony nasazené na ambasádách nazývají bez pocitu náklonnosti "sousedé" a ti jim o svých operacích nereferují.
Navíc jak ruští diplomaté, tak veřejní činitelé v časech krize špatně zvládají styk s veřejností. "Ruské ministerstvo zahraničí dokáže nabídnout jen planý a afektovaný řev, který i lidé loajální (Moskvě) považují za nemístný a zbytečný, protože přiznat cokoli veřejně není možné. A trollové budou trollovat a ruská státní média lhát a popírat, protože to zkrátka vždycky dělají," napsal ruský novinář.
Tvrdí, že útok na Skripalovy se mohl odehrát podle dvou scénářů. Pokud za ním stojí Putinova nenávist k přeběhlíkům, jak píše list The New York Times, pak ruskému prezidentovi chybí strategická předvídavost a nechal se unést osobní nevraživostí na úkor dlouhodobých zájmů Ruska. Jestliže nevzal v úvahu možné sankce, vypovězení diplomatů a celosvětovou opozici vůči Rusku nebo pokud mu to bylo zkrátka jedno, pak jakékoli rozumné jednání s ním jednoduše není možné.
Druhou možnost, tedy že Putin útok neinicioval, považuje Kovaljov za horší variantu, a to jak pro Rusko, tak pro celý svět. Znamenalo by to, že ruský prezident nemá svůj bezpečnostní aparát pod kontrolou a jeho členové na vlastní pěst podnikají čím dál agresivnější odvetné mise v Rusku i v zahraničí.
"Vidět v Putinovi vševědoucího, všemocného a polobožského diktátora, který má zmapovaný každý krok svých přisluhovačů, je sice lákavé, ale realita je mnohem přízemnější - a jde z ní hrůza," uzavírá Kovaljov.
Kovaljov žije v Moskvě a píše o propagandě, falešných zprávách a ruských státních médiích převážně na server noodleremover.news. S obdobnou tematikou přispívá i do časopisu Wired či do listu The Guardian.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.