Nový tunel
Rychlé spojení Německa se Švédskem přes Dánsko se blíží
29.04.2015 11:30
Dánský parlament definitivně schválil výstavbu tunelu pod Fehmarnskou úžinou mezi Dánskem a Německem. Přiblížilo se tak dokončení rychlého silničního a železničního spojení Německa se Švédskem přes největší dánský ostrov Sjælland.
Poslanci stavbu posvětili v době, kdy byla na návštěvě Dánska německá kancléřka Angela Merkelová. Ta projekt na tiskové konferenci v Kodani rovněž podpořila. "Nemůžu vyloučit, že nedojde k průtahům," řekla Merkelová. Dodala však, že Kodaň i Berlín vyvinou maximální úsilí, aby se podařilo co nejvíce dodržet časový plán.
Vybudování zhruba 20kilometrového silničního a železničního tunelu mezi dánským ostrovem Lolland a německým ostrovem Fehmarn bude stát odhadem 7,4 miliardy eur (203 miliard korun). Tyto náklady ponese Dánsko. Asi miliarda eur by měla být zajištěna prostřednictvím evropských dotací. Německo pak podle příslušné mezistátní smlouvy, ve které se obě země k novému spojení zavázaly, musí na svém území postavit dopravní napojení na dálniční a železniční sítě.
Na německé straně se očekává zpoždění, neboť v zemi ještě neskončilo připomínkové řízení. Tunel by podle nynějších předpokladů měl být hotov do roku 2021, ale Německo k němu železnici přivede zřejmě nejdříve v roce 2024.
Tunel výrazně zrychlí cestování mezi Hamburkem a Kodaní a díky již existujícímu mostu mezi Dánskem a Švédskem přes úžinu Öresund usnadní cestu do jihošvédského Malmö. Mezi německou pevninou a ostrovem Fehmarn již most stojí, rovněž dánský Lolland je plně propojen s největším dánským ostrovem Sjælland, kde leží Kodaň.
O pevném spojení přes Fehmarnskou úžinu se už mluví desítky let. Podle původních plánů měl být postaven most, ale nakonec zvítězil tunel kvůli menším technickým rizikům a podobným nákladům.
Projekt má i své kritiky. Jsou jimi především obyvatelé žijící nedaleko ústí plánovaného tunelu. Panují obavy ze ztráty pracovních míst v souvislosti s omezením trajektové dopravy a z poškození životního prostředí.
Objevují se názory, že prioritu by mělo mít spojení Německa se Sjællandem více na východě, čímž by se zajistilo rychlejší spojení Kodaně s Berlínem spíše než s Hamburkem. Na vybudování mostu mezi německým Rostockem a dánským Gedserem rovněž existují projekty.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.