Finance
Šéf euroskupiny doufá, že Řím plán rozpočtu sladí s pravidly
05.11.2018 15:51
Šéf jednání ministrů financí zemí platících eurem Mario Centeno doufá, že italská vláda dokáže najít způsob, jak svůj návrh rozpočtu pro rok 2019 sladit s fiskálními pravidly eurozóny. Centeno to řekl novinářům při příchodu na schůzku euroskupiny, tedy šéfů státních kas zemí eurozóny. Pro ministry to bude první příležitost diskutovat o vývoji poté, co Evropská komise koncem minulého měsíce poprvé v historii při hodnocení rozpočtových plánů zemí eurozóny sáhla k podobnému kroku. Itálii dala tři týdny na vypracování nové podoby.
Místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis a komisař pro finanční a hospodářské záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici zdůraznili, že pohled komise je jasný a Řím má na předložení nového rozpočtového plánu čas do 13. listopadu. Zástupci EK i šéf euroskupiny Centeno při příchodu připomínali, že ministry financí o rozpočtových plánech všech zemí eurozóny čeká jen diskuse, žádné závěry přijímány nebudou.
Italská vláda plánuje pro příští rok rozpočtový deficit 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády. Země má přitom už nyní jedno z největších zadlužení mezi zeměmi eurozóny. V kombinaci s nízkým očekávaným růstem země to vedlo komisi, která v rámci hospodářského cyklu posuzuje rozpočtové plány všech zemí eurozóny, k požadavku na úpravu.
"Čekám na odpověď italské vlády. Doufám a věřím, že převládne rozumný a racionální přístup a nový návrh včas dostaneme," poznamenal Moscovici. Svůj názor pak komise zveřejní 21. listopadu.
Řím si podle komisaře musí uvědomit, že celá eurozóna je jednou strukturou a Itálie by měla zůstat v jejím jádru. "Pravidla jsou celkem přesná: Musíme zajistit, že italské zadlužení neporoste a bude se snižovat strukturální deficit," podotkl Moscovici. Předložený návrh italského rozpočtu to podle něj zdaleka nezajišťoval.
Slovenský ministr financí Peter Kažimír před schůzkou na twitteru uvedl, že pokud některá země eurozóny prohlásí, že pro ni pravidla neplatí, ohrožuje to dokončení hospodářské a měnové unie. "Italské chování je pro tyto plány rizikem. Je třeba mít na paměti, že existují ti, kdo jsou proti užší integraci, a ti s radostí italský postoj využijí," uvedl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.