Pomáhají i Češi
Situace s běženci v Berkasovu se uklidnila, chybějí lékaři
02.11.2015 15:42
Situace na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska, kudy procházejí uprchlíci, se podle koordinátora českého týmu dobrovolníků Jana Piňose stabilizovala. Ještě v neděli a v noci na pondělí se před vstupem do Chorvatska tísnilo podle odhadů zhruba šest tisíc lidí ve zhruba kilometrové frontě. Autobusy, které odvážejí běžence do Chorvatska, fungovaly pomalu. Nyní počet migrantů klesl zhruba na 1500, řekl Piňos. Velkým problémem je ale nedostatek lékařů.
Práci dobrovolníků na svých webových stránkách ocenila česká velvyslankyně v Srbsku Ivana Hlavsová. Vyjádřila obdiv k jejich nasazení a odhodlání pomáhat i v těch nejtěžších podmínkách. Základnu navštívila minulé úterý. "Činnost členů Czech Teamu zásadně přispívá ke zvládání situace v oblasti Berkasovo-Bapska," uvedla Hlavsová.
"Napřed jsme měli čtyři české lékaře, ještě včera (v neděli) dopoledne dva a odpoledne už nebyl jediný český lékař. V noci tu nebyl ani jediný lékař, ani zahraniční. Setkal jsem se s desítkami lidí, kteří žádali o lékařské ošetření," řekl Piňos.
S oficiálním působením českých lékařů v Berkasovu je stále problém. Dobrovolníci pro ně úředně zařizují registraci. Zatím působí na místě "pololegálně" a nemohou využít množství zdravotnického materiálu od dárců. Ve svém volnu zde minulý týden pracovali tři lékaři a čtyři studenti medicíny; poté, co odjeli, míří v pondělí na hranice nový lékař, anesteziolog.
V Berkasovu má akreditované lékaře organizace Lékaři bez hranic, srbská pobočka organizace International Medical Corps a bosenská pobočka mezinárodní zdravotnické aliance WAHA. Jejich počty se také pohybují v jednotkách a podle kritiků náporu tisíců uprchlíků nestačí.
Od středy pomáhala tisícům migrantů mířících do Evropské unie více než stovka nejen dobrovolníků z Česka, ale i ze Slovenska, Rakouska, Německa a Austrálie. Také jich však během neděle hodně odjelo a zbylo zhruba třicet. I přesto se podle Piňose podařilo situaci zvládnout. Takzvaný Czech Team pracuje na místě čtyřiadvacet hodin denně již pátý týden.
Dobrovolníci v neděli rozdělovali šest tisíc uprchlíků na skupiny a pomalu je posouvali před hranici s Chorvatskem. Ještě úžeji také spolupracují se srbskou policií. "Podařilo se nám v počtu dvaceti až třiceti dobrovolníků udržet šestitisícový zástup v relativním klidu. Sice došlo k mnoha tlačenicím, ale nikomu se nic nestalo," dodal Piňos.
Pokud chtějí lidé podle dobrovolnice Renaty Plackové uprchlíkům poslat oblečení, měli by ho dát do pytlů podle druhů a nadepsat je, boty svázat nebo spojit. Dárci by měli také sledovat, co je aktuálně potřeba, a neposílat staré, zničené oblečení.
"Některé věci jsou nedostatkové, jiných máme hodně. Prosím, hlavně neposílat letní nebo podzimní tenké věci, letní boty," řekla ve skladu základny v Berkasovu. Uprchlíkům, kteří přicházejí z teplých krajin, je zima. K nedostatkovým zbožím patří nyní dětské šály, čepice a rukavice.
Česká pomoc Slovinsku
Vláda schválila vyslání dvou desítek českých policistů do Slovinska, kde budou pomáhat střežit hranici s Chorvatskem. O pomoc se zvládáním migrace požádalo českou vládu Slovinsko. O schválení návrhu informoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Policisté by měli vyjet do týdne, před vánočními svátky by měli být zpět. Jejich mise by měla trvat měsíc až měsíc a půl. "Velet jim bude slovinská strana," uvedl Chovanec. Vláda bude rozhodovat i o vyslání vojáků na cvičení do Slovinska, dodal.
Náklady na vyslání strážců zákona do Slovinska jsou asi 3,5 milionu korun. Policisté budou pod slovinským velením střežit hranici s Chorvatskem. Podobně jsou už nasazeni v Maďarsku. Stejně jako tam budou i vybaveni.
Při výběru policistů do Slovinska sáhne vnitro mezi dobrovolníky, kteří se přihlásili pro výjezd do Maďarska, ale nedošlo na ně. Padesátka českých policistů odjela do Maďarska k ochraně schengenské hranice minulý čtvrtek. V Maďarsku by měli být zhruba měsíc. Mise vyjde na zhruba deset milionů korun.
Přihlásilo se do ní čtyři sta policistů z celé země, ze kterých byla vybrána konečná padesátka.
Maďarsko je s Řeckem a Itálií hlavní vstupní branou, kudy uprchlíci proudí do EU. Podle odhadů ze začátku října přes maďarské území letos prošlo přes 330 tisíc migrantů a další přicházejí. Nejprve vlna uprchlíků směřovala do Maďarska ze Srbska, ale poté co Budapešť hranice se Srbskem v polovině září plotem prakticky uzavřela, se proud běženců obrátil do Chorvatska. Před dvěma týdny Maďarsko uzavřelo i zelené hranice s Chorvatskem a proud uprchlíků se obrátil do Slovinska.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.