Skandál s účty <span>bere voliče</span> labouristům i konzervativcům

Zahraničí
12. 5. 2009 13:14
Venkovské sídlo stálo jednoho z poslanců miliony (ilustrační foto).
Venkovské sídlo stálo jednoho z poslanců miliony (ilustrační foto).

Ztrácejí všichni. Konzervativci i labouristé (na snímku David Cameron)I dnešek přinesl další odhalení o trapných detailech účtů, které si nechávali proplácet poslanci britského parlamentu. Deník The Daily Telegraph otiskl další pokračování výběru z účtů, které se již druhý den týkají opozičních konzervativců. Průzkum v listu The Times však ukázal, že na aféru doplácejí obě hlavní politické strany.

Pravicový The Daily Telegraph napsal, že dnes zveřejněné informace o poslaneckých náhradách patří k nejextravagantnějším z dosud publikovaných účtů. Například dlouholetý konzervativní poslanec Michael Spicer si nechal proplatit během devíti měsíců 5650 liber na údržbu zahrady a úspěšně reklamoval i náklady za pověšení lustru.

Domy i hospodyně za veřejné peníze

Konzervativní stínový ministr Stewart Jackson potvrdil, že si nechal proplatit 305 liber na čištění bazénu. Ale udělal to prý jen jednou, aby se naučil, jak má bazén čistit sám. Sekání trávy, prořezávání stromů a čištění bazénu si nechal zaplatit i předseda branného výboru Dolní sněmovny James Arbuthnot.

ČTĚTE TAKÉ: Skandál s účty britských poslanců: opozice pod palbou 
                        Británie žasne. Ministři si nechali proplatit i žiletky
                        Britskou vládou otřásá další skandál s poslaneckými účty

Bývalý konzervativní ministr Douglas Hogg připustil, že dostal proplaceno 14 500 liber za hospodyni, ale popřel, že by chtěl dva tisíce liber za vyčištění příkopu kolem svého domu. Místopředseda sněmovny Alan Haslehurst si nechal zaplatit během sedmi let 142 tisíc liber za provoz svého venkovského domu a během pěti let 12 tisíc liber v zahradnických účtech.

Čištění bazénu se dá z náhrad také vyplatit. Veřejnosti se to nelíbí.Sporné náklady se týkají především toho, že mimolondýnští poslanci si mohou nechat proplatit náklady na své londýnské bydliště. Nynější systém vznikal v 80. letech a podle britských komentátorů poslanci vždy považovali náhrady na druhé bydliště a další příplatky za určitou kompenzaci platu, který není podle nich vysoký. Nyní činí 63 291 libru ročně (v dnešním kurzu 1,9 milionu korun).

Preference klesají

The Daily Telegraph od pátku otiskoval podrobnosti účtů členů vlády a dalších labouristických poslanců, což vedlo k rekordnímu poklesu obliby již tak nepopulárních labouristů. Průzkum, který dnes otiskl list The Times, ale ukázal, že na aféru doplácejí obě hlavní strany. Vládní labouristy podporuje 26 procent dotázaných, tedy o čtyři procenta méně než při posledním průzkumu. Také konzervativci zaznamenali čtyřprocentní pokles na 39 procent. Aféra zatím prospěla liberálním demokratům, na jejichž poslance zatím nepřišla v aféře řada. Podporuje je 22 procent respondentů, tedy o čtyři procenta víc.

Venkovské sídlo stálo jednoho z poslanců miliony (ilustrační foto).Voličům se za skandál omluvili v pondělí labouristický premiér Gordon Brown i šéf konzervativců David Cameron. Podle konzervativních zdrojů je Cameron posledními odhaleními mezi svými poslanci "zděšen" a zvažuje potrestání některých z nich.

The Daily Telegraph otiskuje výběr z účtů, které se vedení parlamentu chystalo zveřejnit najednou v polovině července poté, co prohrálo soudní bitvu v rámci zákona o svobodě informací. List odmítl uvést, zda za informace zaplatil. Deník The Guardian napsal, že The Daily Telegraph za účty zaplatil šestimístnou sumu.

Foto: Profimedia, Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ