Výsledky
Slovenské parlamentní volby vyhrálo hnutí OLaNO
01.03.2020 07:39 Aktualizováno 01.03. 10:53
Parlamentní volby na Slovensku přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které získalo 25,02 procenta hlasů. Vyplývá to z předběžných výsledků sobotního hlasování, které po sečtení všech hlasů v neděli dopoledne zveřejnil statistický úřad. Do sněmovny se dostalo šest stran a hnutí. Krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) navzdory dřívějším průzkumům neposílila.
Proevropské hnutí OLaNO odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, která dostala 18,29 procenta hlasů. Směr-SD tak páté parlamentní volby v řadě už nevyhrál a výrazně oslabil. Ve volbách v roce 2016 Ficova strana dostala 28,28 procenta hlasů, o čtyři roky dříve rekordních 44,4 procenta.
Na třetím místě se ziskem 8,24 procenta skončilo dosud opoziční hnutí Jsme rodina. Jeho šéf a podnikatel Boris Kollár dříve poutal pozornost bulvárních médií, neboť má deset dětí s několika ženami. Před loňskými evropskými volbami Jsme rodina spolupracovalo s nacionalistickými a protiimigračními stranami včetně francouzského krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penové.
LSNS, která měla ve dřívějších průzkumech dvouciferní podporu, dostala ve volbách 7,97 procenta hlasů. To je prakticky stejný výsledek jako před čtyřmi lety, kdy se tato strana Marian Kotleby se ziskem 8,04 procenta postarala o největší překvapení parlamentních voleb.
Zastoupení maďarské menšiny
Do sněmovny se dostaly i opoziční liberální formace Svoboda a solidarita (6,22 procenta), která už byla v letech 2010-12 součástí vlády Ivety Radičové a přispěla zároveň k pádu tohoto kabinetu, a nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (5,77 procenta).
OLaNO by mohlo vytvořit koalici se Jsme rodina, SaS a Kiskovou stranou, které se před volbami shodně vymezovaly vůči Směru-SD. Taková koalice by obsadila ve 150členné sněmovně více než tři pětiny křesel, měla by tak dostatek hlasů k prosazení ústavních změn. Matovič se v noci na neděli vyslovil pro vytvoření právě takové koalice, která by měla v Národní radě ústavní většinu. Zmínil například potřebu bezpečnostních prověrek soudců, jejichž zavedení ale dříve ústavní soud zrušil.
Těsně před branami parlamentu zůstala koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni vyhrála na Slovensku volby do Evropského parlamentu. Na tuto koalici, která obdržela v sobotním hlasování 6,96 procenta hlasů, se vztahoval sedmiprocentní volební práh. Stranám, jež kandidovaly samostatně, stačilo pro postup do sněmovny získat alespoň pět procent hlasů. Ze strany Progresivní Slovensko vzešla nynější prezidentka Zuzana Čaputová.
Ze sněmovny vypadly oba dosavadní koaliční partneři Směru-SD, a to Slovenská národní strana a strana Most-Híd. Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít v parlamentu zastoupení početná maďarská menšina.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.