Odchod z EU
Soud odmítl stížnost proti přerušení práce britského parlamentu
04.09.2019 12:13
Několikatýdenní přerušení zasedání britského parlamentu před datem brexitu je v souladu se zákonem, rozhodl ve středu soud ve skotském Edinburghu. Skupina více než 75 opozičních zákonodárců kontroverzní rozhodnutí vlády napadla s tím, že je protiústavní. Soudce Raymond Doherty ale řekl, že jde o problém politický, a nikoli o záležitost justice.
Královna Alžběta II. minulý týden na základě doporučení vlády nařídila, aby britský parlament nezasedal od příštího týdne až do 14. října, přičemž 31. říjen je platným termínem odchodu Británie z Evropské unie. Krok vyvolal na britské politické scéně pobouření, podle kritiků se k němu premiér Boris Johnson uchýlil ve snaze uskutečnit proti vůli zákonodárců brexit bez dohody.
Nástroj, který vláda použila, tedy ukončení jedné parlamentní schůze a následné zahájení schůze nové, je běžnou součástí britského politického systému. Aktuální případ ovšem vyvolal vášně kvůli načasování těsně před datem brexitu a také s ohledem na mimořádnou délku nařízené přestávky.
Podle soudu v Edinburghu vláda nijak nepřekročila zákony. Její počínání podle Dohertyho musejí posoudit politici a voliči, nikoli soudy. Nespokojení opoziční zákonodárci se proti jeho verdiktu hodlají odvolat, oznámila na twitteru poslankyně Skotské národní strany (SNP) Joanna Cherryová, která stojí v popředí této iniciativy.
Žádosti o zablokování vládního rozhodnutí byly předloženy také soudům v Londýně a v severoirském Belfastu. V britské metropoli se věc začne projednávat ve čtvrtek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.